Cała prawda o ślubach cywilnych w Białej Podlaskiej!

Z kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego w Białej Podlaskiej  Panią Iwoną Kaliszuk, rozmawiała Magdalena Araźna.

ślub cywilny w Białej Podlaskiej

Czy obserwuje Pani wzrost czy spadek ilości zawieranych małżeństw w Białej Podlaskiej?

Śluby cywilne stanowią ok. 35% wszystkich ślubów. Z danych statystycznych wynika, że Bialczanie zawierają mniej związków małżeńskich. W 2010 zawarto 523 śluby, a rok później już 454. W ubiegłym roku liczba małżeństw to 456 ślubów.

W jakim wieku Bialczanie biorą ślub?

Urząd Stanu Cywilnego nie prowadzi takich statystyk, ale z obserwacji wynika, że zdarzają się śluby osób bardzo młodych 18-20 lat. Generalnie, średnia wieku to ok. 25 lat.

Sprawdź, jakie dokumenty potrzebujesz na ślub cywilny?

Jakie śluby są teraz w modzie: tradycyjne czy w plenerze? 

W USC nie funkcjonują pojęcia ślub „tradycyjny ” i w „plenerze”. Mówi się o zachowaniu „uroczystej formy” (reprezentacyjna sala ślubów) – art. 58 ust.1 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Zawarcie małżeństwa (śluby cywilne) następuje w USC wybranym przez osoby zamierzające wstąpić w związek małż. (od. XI 1998 r. ; art. 12 ust. 1 ustawy jw.).

Jakie trzeba spełniać wymogi aby wziąć ślub cywilny w plenerze?

Śluby udzielane są poza urzędem jeśli zachodzą „uzasadnione przyczyny” (art. 58 ust.3 ustawy jw.), tj. – pobyt w szpitalu, – więzieniu; – domu opieki, jeśli wiąże się to z chorobą lub niedołęstwem; – w domu klienta – jeśli jest obłożnie chory;

Ślub np. w balonie, klubie jeździeckim (również plener) uznawane są potocznie za ekstrawagancję. Osobiście nie wykluczam „plenerowych” ślubów ale nie zdecydowałabym się na ślub w balonie ze względu na mój lęk wysokości.

Swoim zasięgiem bialski USC obejmuje miasto Biała Podlaska oraz gminę. Śluby w plenerze odbywają się na terenie miasta Biała Podlaska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *