Obsypywanie pary młodej

Po ceremonii zaślubin, dla zabawy lub na szczęście, zwykle obsypujemy wychodzącą parę młodą ryżem lub monetami. Jedna z legend mówi o tym że złe duchy pożerając ziarna ryżu stają się zbyt leniwe i w konsekwencji nie psują nic na nowej drodze życia młodej pary. Kto ma za sobą ceremonię zaślubin i takie obsypywanie pary młodej wspomina niestety wyjmowanie ryżu z pięknej fryzury oraz czyszczenie garnituru. Dlatego…

Na całe szczęście istnieją ciekawe odstępstwa od takiego zwyczaju. I nie mówimy tutaj o mieszkańcach Ameryki Północnej którzy często obrzucają odjeżdżający samochód nowożeńców starymi butami. Jeżeli jednak pozostajemy przy ryżu pamiętajmy aby wcześniej przygotować małe woreczki ryżu gdyż zdecydowanie garść jest ilością wystarczającą.

Przyjrzyjmy się także innym weselnym atrakcjom.

obsypywanie młodej pary

Czym jeszcze możemy obsypać parę młodą? Oto kilka pomysłów:

 • płatki kwiatów – ostatnio bardzo modne dlatego, że wyglądają wprost jak z bajki i nie marnotrawią żywności i prezentują się pięknie na zdjęciach. Płatki koloru białego symbolizują czystość i szczerość uczuć a czerwone powodzenie i miłość. Zamówienie świeżych płatków jest kosztowne ale sztuczne wyraźnie psują zamierzony efekt.
  Parę młodą można obsypać płatkami również po przybyciu w miejsce uroczystości weselnych aby ich wspólna droga była wolna od trosk, pełna radości oraz usłana różami. Warto zadbać o to, aby ktoś z rodziny jeszcze przed ślubem rozdał takie rożki lub koszyczki kilku gościom.
 • konfetti – wyrzucone zbiorowo wyglądają efektownie. Te miniaturowe, srebrne, złote lub wielokolorowe skrawki papieru są tanim, lecz bardzo atrakcyjnym wizualnie dodatkiem ubarwiającym takie wydarzenia – rozsypane w powietrzu tworzą barwną, migotliwą chmurę opalizujących drobinek, które nie tylko bawią i zachwycają, lecz także w pewien sposób nobilitują wydarzenie, stawiając swego rodzaju „kropkę nad i”. Jedyny minus jest taki, ze bardzo brudzą przestrzeń wokół Kościoła, ciężko to posprzątać a przede wszystkim też mogą wpleść się we włosy lub za dekolt.
 • bańki mydlane – nie tylko uświetnią Wasze wesele i wyjście z Kościoła i nadadzą jemu niesamowitego wyrazu ale również będą niesamowitą frajdą dla gości, szczególnie dzieci. Łatwą w obsłudze maszynkę można postawić także w domu weselnym. Można też zamiast maszyny do baniek, kupić i rozdać swoim gościom małe pojemniczki z bańkami mydlanymi, np. w kształcie tortów ślubnych. Będzie to dla nich również miła pamiątka z Waszego wesela. Jeżeli chcecie, żeby to był upominek dla gości, dodajcie do tego podziękowanie (małą karteczkę zawiązaną na cienkiej kokardce wokół baniek torcików) i rozdajcie gościom przy wejściu lub postawcie przy ich nakryciach.
 • balony – napełnione helem i wypuszczone ze skrzyni kiedy para młoda wyłania się z Kościoła z pewnością będą wyglądać efektownie i z pewnością dowiedzą się o tym inni mieszkańcy. Można przygotować większy balon który pękając wypuści mniejsze baloniki i na przykład płatki róż. Kolejny plus jest taki, że nie zaśmiecą przestrzeni wokół Kościoła.
 • pompony lub kolorowe samoloty – niebanalne papierowe kulki, koniecznie kolorowe, eleganckie i lekkie. To bardzo oryginalny pomysł i inny niż wszystkie. Pompony zawieszone bezpośrednio nad stołami w jednym albo w kilku wybranych kolorach imponują i wyglądają bajecznie kolorowo! Na samolotach można napisać życzenia dla nowożeńców.
 • piórka i puch – białe lub kolorowe, w zależności od konwencji ślubu.
 • ziarna lub gołębie– skoro gołębie zlatujące się po mszy nie przepadają za ryżem, warto połączyć przyjemne z pożytecznym. Białe gołębie to symbol miłości. Zazwyczaj wypuszczane są dwa gołąbki po ceremonii zaślubin.
 • opiłki złota – oznaczają dobrobyt, bogactwo i niezapomniany deszcz złota.
 • cukierki – niektórzy obsypują młodą parę małymi cukierkami – aby nowożeńcy zaznali słodkiego życia we dwoje. Cukierki podobnie jak monety należy pozbierać co do jednego. Jest to również wielka frajda dla dzieci. Zanim podejmiecie ostateczną decyzję co do oprawy tego szczególnego momentu, warto skonsultować się z księdzem w parafii, w której planujecie ślub – szczególnie, jeśli decydujecie się na coś, co będzie potem wymagało posprzątania (ryż, confetti, płatki kwiatów). Lepiej ustalić takie szczegóły zawczasu, aby nic nie zepsuło tego wyjątkowego dnia.

Tekst: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *