Świadek idealny

Wybór świadków to dla wielu przyszłych par młodych sprawa spędzająca sen z powiek. Problemem może być zarówno niedobór, jak i nadmiar kandydatów do tej zaszczytnej funkcji. Choć utarło się powszechnie, że przyszła panna młoda najczęściej „wnosi” świadka płci żeńskiej, zaś przyszły pan młody świadka płci żeńskiej, coraz częściej odchodzi się od tego utartego schematu. I całe szczęście, bo świadek to osoba, która w trakcie naszego ślubu i wesela (a także i w późniejszym czasie) odgrywa bardzo często istotną rolę dla Młodej Pary.

1

Męski duet

Choć nie dziwią już nikogo sytuacje, gdy w roli świadków występują dwie kobiety, to pojawienie się dwóch mężczyzn w tej właśnie roli wzbudza ciągle dość gorące emocje i spore komentarze. Trudno wyjaśnić tego przyczyny, bowiem świadkowie tacy mogą stworzyć znakomity duet będący wsparciem dla Młodej Pary. Zwykle wybór na dwóch mężczyzn pada w chwili, gdy Panna Młoda oraz Pan Młody chcą, by w najważniejszym dla nich dniu towarzyszyli im jak najbliżej brat, czy przyjaciel.

Jeśli ktoś zastanawia się, czy świadkowie tej samej płci mogą towarzyszyć nam na ślubnym kobiercu w przypadku zawierania ślubu w kościele (konkordatowego) odpowiedź brzmi: oczywiście. Nie istnieją bowiem żadne ograniczenia co do płci świadków, ani żadne regulacje dotyczące tej funkcji. Jedyny wymóg jaki stawiany jest świadkowi, to pełnoletniość.

Kto na świadka?

Kogo zazwyczaj wybieramy na świadka. Przede wszystkim jest to osoba, z którą jesteśmy blisko związani. Naturalnym wyborem jest więc rodzeństwo – brat, czy siostra, jak i przyjaciel, czy przyjaciółka. Świadek to osoba z najbliższego otoczenia, do której pan lub pani młoda (lub też oboje) czują dużą sympatię oraz darzą ją zaufaniem. Nawet jeśli młoda para ślub brać będzie w kościele, świadkowie nie muszą być osobami wierzącymi, ani też żyć zgodnie z zasadami głoszonymi przez Kościół. Spokojnie więc wybrać na świadka możemy np. osobę po rozwodzie, czy żyjącą w nieformalnym związku.

Zaszczyty i obowiązki

Przyjęło się, iż rola świadka nie ogranicza się zaledwie do asystowania przy ołtarzu, czy w urzędzie stanu cywilnego państwu młodym. Bywa często i tak, że świadek zostaje sprowadzony do roli współorganizatora imprezy weselnej, czy asystent pana młodego lub też panny młodej. To bardzo często właśnie on / ona towarzyszy przyszłej pannie młodej na przymiarkach sukni ślubnej, pomaga dobrać odpowiedni makijaż, fryzurę, etc. W trakcie ślubu i wesela świadek często przeistacza się w osobę odpowiedzialną za mnóstwo kwestii. To swego rodzaju osoba od tajnych, trudnych misji. Ważne jest więc, by wybrać do tej roli osobę odpowiedzialną, zaradną i godną zaufania.

Przesądy

Istnieje mnóstwo przesądów związanych ze świadkami. Nie warto jednak przejmować się niezbyt mądrymi zabobonami, pochodzącymi z poprzednich epok. Choć wesele i ślub są uroczystością, w której tradycja odgrywa dużą rolę, nie dajmy się zwariować!
Wśród najczęstszych przesądów znajdują się te dotyczące płci oraz stanu cywilnego. Poprzednio przytoczyliśmy już przesąd dotyczący świadków tej samej płci, teraz dodać należy do tego, iż świadkowie zgodnie z tradycją winni być osobami stanu wolnego. Absolutnie niedopuszczalne jest zgodni z dawną tradycją i zabobonami, aby świadkowie byli małżeństwem.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *