Winietki – zasady, które powinniście znać

Winietki pojawiające się coraz częściej na polskich weselach cieszą się dużym zainteresowaniem par organizujących własne wesele. Część z nich rezygnuje jednak z nich nie będąc pewnymi, jak rozsadzić gości, czy istnieją tu jakieś niepisane zasady, i w końcu, czy winietki nie spowodują zamieszania, zamiast pomóc gościom odnaleźć swoje miejsce przy stole.

Istnieje bardzo dużo możliwości jak usadzić gości weselnych. Wszystko zależy od obranego przez każdą parę schematu. Postępujcie z prostymi regułami, które przedstawimy za chwilę, aby wasi goście poczuli się komfortowo na weselu. Część z reguł możecie zupełnie pominąć, choć mogą okazać się wam pomocne.

Wypisz nazwiska wszystkich gości

Robiąc winietki dla gości weselnych koniecznie zadbaj o to, by każdy gość został uwzględniony na winietce. W przypadku gdy zapraszasz swoich gości z osobą towarzyszącą, a nie znasz jej personaliów, zapytaj z kim na weselu pojawi się Twój główny gość. To ważne, bo dzięki temu osoba towarzysząca poczuje się jak gość, nie zaś jak osoba na „doczepkę”.
Pamiętaj też, aby posadzić pary obok siebie. W przeszłości zgodnie z etykietą pary małżeńskie lub narzeczeni sadzani byli oddzielnie przy rozmaitych spotkaniach i okazjach. Na szczęście dziś tego rodzaju rozdzielanie par dawno traktowane jest jako faux pas.

Kod cateringowy

Ustal z personelem restauracji, czy potrzebować będą kodu cateringowego dla par. W niektórych miejscach jest to wręcz wymagane. Jeśli okaże się, że taki kod jest nieodzowny, użyj prostych symboli – może być to np. kolor tuszu użytego na winietce, czy znaczek na rogu winietki.
Tradycyjne winietki używają najczęściej prostych, czarno-białych barw oraz nieskomplikowanej grafiki. Nie musicie trzymać się takiego schematu. Dziś stawia się na różnorodność i oryginalność, dlatego śmiało sięgajcie po niesztampowe wzory, jeśli tylko macie na to ochotę.

Upewnij się, że winietki są czytelne

Niezależnie od rodzaju wybranej winietki (a także i innej papeterii ślubnej), upewnij się, że jest ona czytelna. Imię i nazwisko gościa powinno być napisane dużymi i wyraźnymi literami, szczególnie biorąc pod uwagę, że bardzo często sale weselne są słabo oświetlone, by stworzyć odpowiedni klimat i atmosferę. Nikt nie chce, aby jego wiekowa babcia, czy ciotka wędrowała od stolika do stolika i nie mogła znaleźć swojego miejsca.

Stwórz główną tablicę swoich gości

Wprowadzając winietki pamiętajcie, aby stworzyć równocześnie tablicę gości, na której zamieścicie ogólny rozkład wszystkich zaproszonych na wesele osób. Ułatwi im to poszukiwanie swojego miejsca i stolika, przy którym będą siedzieli. Warto wiedzieć, że winietki nie są obowiązkowym elementem ślubnej etykiety. Jeśli nie chcecie, by były na waszym weselu, wcale nie musicie ich tworzyć i ustawiać. Częstym rozwiązaniem w takich przypadkach jest stworzenie menu gości z przypisanym do nich stolikiem, tak, aby każdy mógł wybrać dla siebie najbardziej pasujące mu miejsce przy stole.

Zastanów się nad motywem ślubnym i otoczeniem

Wygląd winietki i menu gości dopasuj do wybranego stylu, czy motywu weselnego. Warto wiedzieć też, że w niektórych wypadkach winietki wyglądać będą źle. Jeśli planujecie np. wesele na wolnym powietrzu, czy w wiejskiej remizie, wówczas winietki nie będą pasowały do takiego miejsca. Z drugiej strony może być też tak, że dekoracja stołu jest tak bogata, iż dodanie na stół winietki zepsuje cały efekt estetyczny.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *