Fotograf na wesele – amator czy profesjonalista?

Wydawać by się tak mogło po wizycie na targach ślubnych, że fotografia ślubna to świetny interes. Liczba fotografów na wesele z roku na rok rośnie lawinowo. Wystarczy przecież kupić „profesjonalnie” wyglądający aparat, lampę błyskową i można zaczynać. Prezentowane zdjęcia z pewnością nie należą do fotografów-amatorów.

fotograf na wesele

Ceny sprzętu spadają, więc z budżetem 3-4 tys. zł można już wyglądać jak fotograf. Dodatkowym kosztem będą wydatki na reklamę. Można je oczywiście minimalizować, bo po co przepłacać? Najbardziej popularne formy to ogłoszenie w prasie lokalnej: „najtańszy fotograf w mieście”, ogłoszenia na allegro: „super sesja ślubna”, uczestnictwo w forach internetowych: „wiesz Krysiu, mi zdjęcia robił pan Marek z firmy Super Fotka, byłam bardzo zadowolona, namiary wysyłam na priv”. Zdarzają się także ogłoszenia porozklejane na przystankach.

Trzeba z nich korzystać, bo to prawdziwe okazje. Przy odrobinie szczęścia można trafić nawet na zdjęcia za darmo, bo ktoś zbiera materiał do portfolio. Wybierając taką ofertę dużo częściej trafiamy jak kulą w płot, a czasami – co bardziej bolesne – we własne kolano. Niestety na powtórkę zdjęć nie ma już szans.

fotograf Biała Podlaska

Na pocieszenie pozostaje jednak fakt, że – mimo wszystko – udało się zaoszczędzić parę złotych na obsłudze fotograficznej. Oczywiście nie musi się tak skończyć – szczególnie wtedy, kiedy kościół jest jasny, dzień słoneczny i jest pełnia lata. Gorzej, jeśli spadnie deszcz, a uroczystość odbywa się w urokliwym, ale ciemnym drewnianym kościele z małymi oknami. Wtedy sprawę ratuje odpowiedni sprzęt, tolerancyjny na słabe warunki oświetleniowe, a przede wszystkim kompetentny i doświadczony fotograf, który potrafi go w pełni wykorzystać.

fotograf na wesele Biała Podlaska

Amator sięga się w takich wypadkach po flash i bez pardonu mierzy w twarz Pana Młodego, wysyłając raz za razem – jak lord Vader – błyski świetlne. Światło odbijając się rykoszetem od błyszczącego czoła muska zaskoczoną Pannę Młodą. Rozświetlone twarze obydwojga wyglądają jakby Młodzi pracowali przy spawarce bez żadnych zabezpieczeń.

fotograf weselny Biała Podlaska

Można uniknąć tego efektu wybierając kościół z dużymi oknami, modlić się o słoneczny dzień, kupić maski ochronne do spawania lub wynająć profesjonalną osobę. Fotograf na wesele sprawdzi się on nie tylko w kościele, ale także na weselu, gdzie potrzebny jest refleks i „szybki” aparat z odpowiednimi parametrami. Zarejestruje on na czas wszystkie ważne momenty. Są one łatwe do przewidzenia dla osoby, która nie jest debiutantem i obsługuje zawodowo imprezy weselne oraz przyjęcia.

fotograf ślubny Biała Podlaska

Podczas profesjonalnych zdjęć plenerowych i studyjnych zadba o detale, tło i wspólnie z klientami opracuje scenariusz. Sesja taka to okazja do wykazania się kreatywnością przez dobrego i pomysłowego fotografa. Podczas planowania zdjęć uwzględnia on zawsze warunki oświetleniowe, choć – jak się okazuje – nie jest to konieczne.

fotograf na wesele Biała Podlaska

Zaprawieni w bojach fotomagicy posiadają odziedziczoną po wujku zaczarowaną księgę ujęć „The Best of”. Są w niej zdjęcia, które można powtórzyć bez względu na światło i osobowość modeli. Nowożeńcy wybierają fotografię „z latarnią szczęścia”, „ławeczką namiętności”, a ci odważniejsi nawet „zdjęcia na sianie” z przewróconą drabiną i obsuniętą podwiązką. Zawodowiec tego nie zrobi. Nie umie. Szkoda, bo warto.

fotograf na wesele Biała Podlaska

Wybierając takie zdjęcia nie będziemy się niepotrzebnie wyróżniać, a dodatkowo zaoszczędzimy dużo czasu na samej sesji i niepotrzebnych przygotowaniach. Fotografie też otrzymamy szybciej, niż u droższej konkurencji. Nikt nie będzie przecież tracić czasu na jakąś specjalną obróbkę, choć fikuśnej ramki z balonikiem i serduszkiem możemy jednak nie uniknąć. „Im więcej płacą tym mniej” – można byłoby sparafrazować słowa popularnej niegdyś piosenki. Doskonale charakteryzują one dylematy fotografa – pasjonata.

fotograf na wesele Biała Podlaska

fotograf na wesele Biała Podlaska

„Wakacje czy nowy obiektyw?”

Czasami, po wykonaniu zlecenia, okazuje się, że w kieszeni pozostaje niewiele więcej (a często mniej) niż „najtańszemu fotografowi w mieście”, który dodatkowo korzysta w wydłużonych wakacji podatkowych, a ZUS opłaca mu rodzima piekarnia, albo stacja benzynowa, na której na co dzień nalewa paliwo do samochodów.

fotograf na wesele Białą Podlaska

fotograf na wesele Biała Podlaska

Dobre fotografie giną w lawinie taniej i tandetnej bylejakości fotograficznej. Aby tego uniknąć i wyróżnić się powstają profilowane fora internetowe, grupy dyskusyjne, stowarzyszenia i związki. Integrują one środowisko, promują dobrą fotografię ślubną i ułatwiają klientom dostęp do sprawdzonych i rzetelnych usługodawców, którym zależy na zrealizowaniu dobrego materiału na wysokim poziomie. Członkostwo w takich organizacjach zobowiązuje do ciągłego podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

fotograf na wesele Biała Podlaska

fotograf na wesele Biała Podlaska

Zrzeszeni fotografowie uczestniczą w szkolenia, kursach, prezentacjach i nieustannie poszerzając swoją wiedzę i umiejętności. Największą z tego korzyść odnoszą klienci, mogący korzystać z usług sprawdzonych i kompetentnych fotografów. Stowarzyszenia fotograficzne to wciąż jeszcze nowość w branży ślubnej. Gęste sito selekcyjne oraz regulaminy wewnętrzne takich organizacji stoją na straży utrzymania wysokiego poziomu wśród tworzących je fotografów. Narzeczeni, którzy cenią jakość i profesjonalizm powinni zwrócić szczególną uwagę na tę nową na rynku propozycję.

Tekst: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *