Jak sfinansować wesele?

Wesele to wydarzenie, które wymaga długiego planowania i jest związana z wieloma formalnościami. Zorganizowanie takiej uroczystość dla dużej grupy gości to dość wysoki koszt dla narzeczonych i ich rodziców.

Od kilku lat w Polsce podwyższył się średni wiek zawierania małżeństw, a jednak mimo to Polacy są najmłodszymi nowożeńcami w Europie. Z danych Eurostatu wynika, że najwięcej naszych rodaków staje na ślubnym kobiercu w wieku 29 lat. W innych krajach europejskich standardem jest wiek powyżej 30 lat. Szwedzi i Szwedki zawierają związki małżeńskie w wieku 36 lat, w Danii i Hiszpanii na ślubnym kobiercu stają 34-latki, a w Niemczech i Francji – 33-latki. 10 lat temu Polacy wstępowali w związek małżeński jeszcze wcześniej – wtedy mężczyźni mówi „tak” w wieku 27 lat, a kobiety – 25 lat. Najmłodsze panny młode w Polsce były w czasach PRL–u. W latach 70. średnia wieku wychodzącej za mąż kobiety wynosiła 22 lata, a pana młodego – 24 lata. Powodem podwyższania się wieku nowożeńców w Polsce jest to, że dla naszych rodaków coraz ważniejsze stają się inne wartości niż rodzina i dzieci. Coraz większą rolę w życiu Polek i Polaków odgrywają przyjaciele (42%), praca zawodowa (41%) oraz wykształcenie (11%).

Jak zaplanować wesele?

Organizację wesela należy rozpocząć od wyznaczenia daty ślubu i ustalenia wszystkich szczegółów. Warto zastanowić się, czy chcemy wziąć ślub tradycyjny konkordatowy (kościelny), czy wystarczy nam tylko cywilny. Do planowania wesela powinniśmy zachęcić także rodziców. Ważne jest ustalenie, czy nasze wesele będzie huczne (minimum 100 osób), czy kameralne (dla najbliższej rodziny). To pozwoli sporządzić kosztorys wydatków.

Kolejna ważna kwestia dotyczy uzgodnienia między rodzicami narzeczonych, kto pokrywa określone wydatki. Najczęściej jest tak, że panna młoda opłaca salę weselną, a pan młody finansuje pojazd wiozący nowożeńców, muzykę, alkohol oraz opłaty ślubne i obrączki. Oczywiście to tylko sugestia płynąca z tradycji, ponieważ rodziny mogą zdecydować się na przykład na podzielenie się wydatkami po połowie.

Po uzgodnieniu kwestii finansowych warto zająć się znalezieniem odpowiedniego lokalu na przyjęcie weselne. Należy to zrobić minimum rok przed uroczystością, ponieważ zharmonizowanie w czasie terminu ślubu i przyjęcia w sali cieszącej się dużą popularnością może nie być łatwe. Jednocześnie należy ustalić oficjalnie datę ślubu w kościele lub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Kolejna sprawa to znalezienie fotografa, kamerzysty oraz zespołu lub DJ-a, który zajmie się oprawą muzyczną wesela.

Oczywiście w trakcie przygotowań ślubnych musimy również pamiętać o stroju. Poszukiwań odpowiedniej sukni ślubnej czy garnitury także nie można zostawiać na ostatnią chwilę. Warto pomyśleć o torcie weselnym, obrączkach, zaproszeniach i innych gadżetach, które są niezbędne na uroczystości ślubnej i weselnej.

Ile kosztuje ślub i wesele?

Najgorętszym okresem ślubnym w roku jest sezon letni (od czerwca do września). Jednak przygotowania państwa młodych trwają od kilku miesięcy do roku. Z badania przeprowadzonego dla Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. wynika, że na zorganizowanie uroczyści weselnej co czwarty Polak przeznacza powyżej 40 tys. zł. Najwięcej nowożeńców (około 45%) ma do swojej dyspozycji budżet w kwocie od 20 do 40 tys. zł, 31% par może wydać na wesele mniej niż 20 tys. zł. Przeciętna kwota, którą Polacy przeznaczają na ślub i wesele, to 48 tys. zł. Średnio za obiad i poczęstunek w restauracji dla jednego gościa weselnego trzeba zapłacić około 200–300 zł, a para młoda najczęściej zaprasza od 50 do 100 osób. Do tych kosztów trzeba doliczyć jeszcze inne wydatki:

oprawa muzyczna (koszt od 1,2 tys. do 7 tys. zł),
zaproszenia (200-1 tys. zł),
dekoracja sali (2-6 tys. zł),
makijaż i fryzura panny młodej (200-600 zł),
bukiet i przypinki (200-600 zł).

Kolejnym dość dużym wydatkiem jest strój państwa młodych. 31% pań zadeklarowało, że na suknię ślubną przeznaczy mniej niż 1 tys. zł. Taką samą kwotę na garnitur ślubny przeznaczy 45% mężczyzn.

Jak zapłacić za wesele?

Przytaczane już badanie dla Vienna Life Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. pokazuje, że większość Polaków, bo aż 75%, decyduje się na sfinansowanie uroczystość ślubnej samodzielnie z własnych oszczędności, co 5 rodak na ten cel pożyczy pieniądze od rodziny lub znajomych, natomiast kolejne 5% weźmie pożyczkę.

– Wesele to najczęściej duży wydatek. Niektóre osoby mają to szczęście, że wspierają ich finansowo rodzice przy organizowaniu tego wydarzenia. Niestety, nie każda para młoda może na to liczyć. Nic dziwnego zatem, że coraz więcej osób decyduje się zaciągnąć na wesele pożyczkę na raty online – mówi przedstawiciel TAKTO Finanse. – Warto zauważyć, że coraz częściej przyszli małżonkowie decydują się korzystać z oferty firm pozabankowych, ponieważ wiele z nich oferuje już pożyczki ratalne, dzięki którym można pozyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – podkreśla specjalista TAKTO Finanse.

Przyszłych nowożeńców zachęca często do korzystania z oferty firm pożyczkowych łatwa dostępność pożyczek. Młodzi ludzie są przeważnie zapracowani i cierpią na deficyt wolnego czasu. Wielu z nich nie może sobie pozwolić na to, żeby przeznaczyć cały dzień na wizyty w placówkach bankowych i przygotowywać wiele dokumentów. Aby skorzystać z pożyczki pozabankowej, najczęściej wystarczy połączenie z internetem. Można tam pożyczyć pieniądze, nawet czekając na przystanku na autobus. Do tego przeważnie formalności w firmach pożyczkowych nie są skomplikowane, a w przypadku pożyczek ratalnych można spłacać zadłużenie nawet przez 2-3 lata.

Wesele to ważna uroczystość nie tylko dla państwa młodych, ale także dla najbliższej rodziny. Warto zaplanować ją dokładnie, dbając o każdy szczegół, tak aby dzień zaślubin został w pamięci nie tylko nowożeńców, ale również zaproszonych gości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *