Biała suknia, noc poślubna i… okres

Miesiączka potrafi skutecznie pokrzyżować plany – każda z nas wie o tym doskonale. Zdarza się, że przytrafia się nam w najmniej odpowiednim momencie. Długo planowana podróż, kurs pływania, zajęcia taneczne, romantyczny wieczór we dwoje…

fotolia_83946864_m

Okazji, które okres może zrujnować zdaje się być nieskończenie wiele. W przypadku codziennych zajęć czy nawet podróży staramy się na ogół jednak zacisnąć zęby i radzić sobie z niedogodnościami, jakie niesie ze sobą miesiączka. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, jeśli spodziewamy się okresu tuż przed ślubem. Gdy najważniejsza noc w życiu zbliża się wielkimi krokami, a kalendarzyk niewzruszenie skazuje, że będziemy się wówczas borykać nie tylko z naturalnym stresem ale i buzującymi w organizmie hormonami i krwawieniem, zaczynamy gorączkowo szukać możliwych rozwiązań. Istnieją ponoć sposoby, dzięki którym możemy przesunąć w czasie „te dni”, a co za tym idzie ocalić noc poślubną. Czy jednak rzeczone metody faktycznie są skuteczne?

 • Wapno i witamina C
  Wiele kobiet jako sprawdzony sposób opóźnienia okresu poleca spożywanie dużych ilości wapna oraz witaminy C  (czytaj więcej tu: http://porady.mobi/jak-witamina-c-wplywa-na-cykl-miesiaczkowy/) – zarówno w formie tabletek, jak i pokarmów, w których występują. Podczas stosowania tej metody należy jednak zachować dużą ostrożność. Mimo, że zarówno wapno, jak i witamina C, w którą obfituje większość owoców, a zwłaszcza cytrusów, są korzystne dla naszego organizmu, a ich niedobory mają negatywne dla zdrowia konsekwencje, pamiętajmy, by zachować umiar. Wszystko bowiem – nawet rekomendowaną przez lekarzy i, wydawałoby się, zupełnie nieszkodliwą witaminę C można przedawkować. A przedawkowanie jej skutkuje czasem powstawaniem kamieni nerkowych.
 • Ziołowe herbatki i napary
  Popularną metodą dla odmiany przyspieszenia okresu są również ziołowe napary, które należy wypijać przynajmniej trzy razy dziennie. Jako skuteczne najczęściej wymienia się wyciągi z kasztanowca, liści pietruszki oraz napar z imbiru. Garść ziół lub kilka plasterków korzenia imbiru wystarczy zalać wrzątkiem, odczekać kilka lub kilkanaście minut (długość parzenia uzależniona jest od rodzaju ziół; w przypadku pietruszki nie można przekroczyć 30 minut), następnie przecedzić i wypić. Skuteczność ziołowych herbatek w kwestii przesunięcia okresu jest kwestią raczej indywidualną – nie jest ona udowodniona naukowo. Jeśli nawet okres pojawi się w spodziewanym momencie, zioła mogą jednak znacząco zmniejszyć obfitość krwawienia oraz zredukować dolegliwości bólowe, co bez wątpienia stanowi duże ułatwienie (więcej na temat ziół: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyspieszyc-okres#herbatki-ziolowe)
 • Wysiłek fizyczny
  Choć metoda ta jest dość kontrowersyjna, cieszy się wśród kobiet coraz większą popularnością. Pokutuje przekonanie, że bardzo intensywny wysiłek fizyczny prowadzi do opóźnienia miesiączki o kilka dni. Potwierdzać tę teorię zdają się historie sportsmenek, u których w wyniku wzmożonych treningów nastąpiło wstrzymanie menstruacji. (http://zapytajlekarza.mp.pl/lista/show.html?id=83538)  Dyskusyjność tego sposobu polega na tym, że podobnie jak w kwestii ziół, nie ma ona naukowego potwierdzenia. Jeśli zaś zbyt gorliwie podejdziemy do tematu, możemy sobie poważnie zaszkodzić. Każda z nas w dniu ślubu chce wyglądać idealnie pod każdym względem, godziny spędzane na siłowni są więc oczywistym sposobem na wysmuklenie sylwetki i pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Powodowane desperacką chęcią opóźnienia zbliżającej się miesiączki możemy jednak przesadzić z ćwiczeniami, które wykonywane w niekontrolowanym natężeniu zamiast wzmocnić, doprowadzą nasz organizm na skraj wyczerpania. Nie wspominając o możliwych kontuzjach.
 • Tabletki antykoncepcyjne
  Wszystko wskazuje na to, że jedynym pewnym sposobem na przesunięcie menstruacji jest odpowiednie zastosowanie środków hormonalnych. Kobiety zażywające pigułki antykoncepcyjne mogą opóźnić miesiączkę, nie robiąc standardowej siedmiodniowej przerwy pomiędzy poszczególnymi opakowaniami tabletek. Panie, które nie korzystają z żadnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych mogą natomiast skorzystać z pomocy leku na opóźnianie okresu, który zawiera w składzie syntetyczny hormon noretysteron (więcej informacji na temat leku: https://www.euroclinix.net/pl/jak-opoznic-okres/primolut-nor). Na czym polega opóźniające okres działanie środków hormonalnych? Otóż powodują one, że poziom progesteronu utrzymuje się w organizmie kobiety na wysokim poziomie, dzięki czemu błona śluzowa, zamiast zostać wydalona jak w czasie normalnego cyklu menstruacyjnego, pozostaje w wyściółce macicy. Taki stan utrzymuje się do momentu zaprzestania stosowania tabletek. Samodzielne wprowadzenie tej metody w życie jest jednak ryzykowne. Pamiętajmy więc o skonsultowaniu tego z ginekologiem, by uniknąć ewentualnych komplikacji.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *