Jak dobrać idealną biżuterię ślubną

Choć biżuteria stanowi jedynie dodatek do ślubnej kreacji, to bez wątpienia jest niezwykle ważnym elementem wizerunku Panny Młodej. Nie tylko podkreśla urodę, ale również nadaje charakter sukni ślubnej. Wybierając biżuterię na ten najważniejszy dzień w życiu warto więc pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym dodatki będą idealnym uzupełnieniem ślubnej stylizacji.

jak dobrać biżuterię ślubną

Mniej znaczy więcej

W przypadku doboru biżuterii do sukni ślubnej zasada ta nabiera szczególnego znaczenia. Dodatki nie mogą bowiem przyćmić Panny Młodej, a jedynie wyeksponować jej naturalne piękno. Wybieraj  je więc z rozwagą i poczuciem gustu. Jeśli sama suknia jest bogato zdobiona, dodatkowa biżuteria ślubna w postaci mocno wyeksponowanych kolczyków czy naszyjnika może wywołać efekt bałaganu. W takim przypadku lepiej postawić na subtelną ozdobę – sprawdzą się tu małe perełki w uszach lub cienki łańcuszek na nadgarstku.

Biżuteria a styl sukni ślubnej

Wybierając  biżuterię ślubną pamiętaj o tym, aby współgrała ona ze stylem sukni ślubnej oraz innych dodatków. Jest to bowiem podstawa zachowania spójności oraz harmonii ślubnego wizerunku. Przykładowo, jeśli  suknia ma nowoczesny krój, możesz sobie pozwolić na biżuterię o nietypowym kształcie, a w przypadku prostych kreacji lepiej postaw na klasyczne perły, srebro czy złoto bez dodatków.

Biżuteria a dekolt

Odpowiednie wyeksponowanie biżuterii ślubnej, a zwłaszcza kolczyków oraz naszyjnika, w dużej mierze zależy od rodzaju dekoltu sukni.

Oto kilka zasad doboru dodatków w zależności oraz rodzaju dekoltu:

 • Dekolt w kształcie litery V
  W tym przypadku idealny będzie naszyjnik, który układa się z linią dekoltu, tworząc literę V lub Y. Jeśli suknia ma zdobione ramiączka, wówczas możesz zrezygnować z naszyjnika i postawić na bransoletkę lub kolczyki.
 • Dekolt prosty
  Ten klasyczny fason dekoltu jest bardzo popularny w sukniach ślubnych. Pasuje do niego  niemal każda biżuteria, dzięki czemu masz dużą dowolność w kwestii doboru odpowiednich dodatków. Przy prosty dekolcie doskonale będzie prezentować się kolia, łańcuszek z wisiorkiem, bardziej masywny naszyjnik czy długie, sięgające ramion kolczyki. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli zdecydujesz się na większe kolczyki, wówczas naszyjnik powinien być bardziej subtelny – i na odwrót – przy masywnym naszyjniku postaw na delikatną ozdobę uszu.
 • Dekolt zabudowany
  Tego typu dekolt jest już sam w sobie ozdobą, dlatego w tym przypadku najlepiej jest zrezygnować z biżuterii na szyję na rzecz efektownego kompletu kolczyków z bransoletką.
 • Dekolt kwadratowy oraz w kształcie łódki
  W przypadku tego fasonu najlepszym rozwiązaniem będzie zestaw dowolnej długości kolczyki oraz bransoletka lub naszyjnik z wisiorkiem oraz bransoletką.
 • Dekolt w kształcie serca
  W tym przypadku, podobnie jak przy dekolcie V, odpowiedni będzie naszyjnik w kształcie litery V lub Y. Jeśli dekolt jest bogato zdobiony, wówczas najlepiej całkiem zrezygnować z dodatkowej biżuterii na szyi i pozostać przy kolczykach oraz bransoletce.
 • Dekolt z szelką, czyli tzw. dekolt amerykański
  Do sukni z tego typu dekoltem warto dobrać komplet kolczyków z bransoletką i tym samym zrezygnować całkowicie z naszyjnika, który mógłby wywołać efekt przesytu – sama bowiem szelka jest zazwyczaj bogato zdobiona.

Jak widać wybór odpowiedniej biżuterii ślubnej nie jest prostym zadaniem. Pamiętając o powyższych zasadach z pewnością dopasujesz dodatki, które sprawią, że Twój ślubny wizerunek zachwyci każdego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *