Fotograf ślubny czy duet fotograficzny?

Zdjęcia ze ślubu i wesela to bardzo ważna pamiątka, szczególnie, jeżeli Para Młoda nie decyduje się na filmowca, więc będzie to jedyna pamiątka z tego ważnego dnia. Wybór fotografa ślubnego to poważna decyzja – musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Czy jednak szukając fotografa na ślub zastanawialiście się nad nie jednym, a dwoma fotografami?

Co dwa obiektywy to nie jeden

Na polskich ślubach i weselach coraz częściej można spotkać dwóch fotografów pracujących na jednym zleceniu, jak chociażby duet Cykady.com – fotografia ślubna Białystok. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści. Oczywistą korzyścią jest to, że jeżeli jeden fotograf popełni błąd (a te zdarzają się nawet najlepszym) to jest duża szansa, że drugi fotograf zrobi w tym momencie dobre zdjęcie. Kolejnym atutem takiego rozwiązania jest to, że jeden fotograf nie może być wszędzie. Dwóch fotografów może w jednym momencie zrobić dwa zupełnie różne zdjęcia, z dwóch zupełnie innych perspektyw, chociaż nawet fotografując z tego samego miejsca mogą używając innych obiektywów lub kadrując inaczej wykonać inne fotografie.

Duet fotograficzny czy dwóch fotografów?

Decydując się na dwóch fotografów ślubnych mamy w zasadzie dwie opcje – dwóch niezależnych fotografów lub duet fotograficzny, czyli dwóch fotografów, którzy stale ze sobą współpracują. Wybierając dwóch niezależnych fotografów, szczególnie reprezentujących odmienny styl, możemy liczyć na dwa niezależne materiały. Jednak niewielu fotografów zgodzi się na pracę na jednym zleceniu razem z innym fotografem – także jeżeli rozważacie taką opcję, koniecznie zapytajcie o taką opcję. Styl pracy, miejsca z których fotografują mogą powodować, że żaden z nich nie zrobi dobrego materiału – będą sobie wchodzić w kadry, przeszkadzać. Poza tym dla wielu fotografów to może być stresująca sytuacja (bezpośrednia rywalizacja z innym fotografem na tym samym zleceniu) i nie każdy musi jej podołać.

Duet fotograficzny to zupełnie inne podejście. Profesjonalny duet to dwóch fotografów, którzy współpracują na zleceniu tworząc jeden, spójny materiał. Jest to bardzo ważne – dzięki doświadczeniu, które zdobyli pracując razem wiedzą dokładnie jaki mają podział obowiązków, jak poruszać się, aby nie wchodzić sobie w kadry, ufają sobie i doskonale wiedzą co robi drugi fotograf w danym momencie. Popularnym i sprawdzonym tematem wśród duetów jest podział obowiązków – jeden z fotografów pilnuje głównego wątku, a drugi w tym czasie skupia się na detalach i szuka kadrów tam, gdzie zwykle pracując w pojedynkę żaden fotograf by nie spojrzał. Świętym przykładem na podział obowiązków może być chociażby moment pierwszego spojrzenia, czyli momentu, kiedy Pan Młody wchodzi do domu przyszłej żony i widzi ją po raz pierwszy w sukni ślubnej i welonie – pracując we dwójkę jeden z fotografów może skupić się na minie Pana Młodego, a drugi Panny Młodej. Podobnie przy bardzo wzruszającym i emocjonalnym momencie jakim jest błogosławieństwo – jeden z fotografów może skupić się na Parze Młodej, a drugi na rodzicach, którzy udzielają błogosławieństwa.

Duet fotograficzny a opcja „drugiego fotografa”

Jeżeli na swój ślub i wesele chcecie zatrudnić dwóch fotografów warto wiedzieć, że jest często dość znaczna różnica pomiędzy profesjonalnym, stale ze sobą pracującym duetem fotograficznym, a wybraniem fotografa, który na zlecenie weźmie ze sobą drugiego fotografa, ale większość zleceń robi sam. Często niestety jest tak, że „drugim fotografem” w takim wypadku jest osoba, która albo nie wiele ma wspólnego z fotografią (nie zajmuje się tym profesjonalnie) i przychodzi na zlecenie, tylko po to, aby wszystko było zgodnie z umową, a cały materiał wykonuje główny fotograf, albo jeżeli jest już to osoba, która co nie co wie o fotografii to jej styl, percepcja kadru odbiega od stylu głównego fotografa. Profesjonalny i stale współpracujący ze sobą duet fotograficzny to dwóch odpowiednio dobranych i współpracujących fotografów, którzy wspólnie (bez podziału na „głównego” i „drugiego” fotografa) pracują na tym, abyście otrzymali wspaniałą pamiątkę w postaci pięknego fotoreportażu ślubnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *