Fotograf – jak ustawić modela aby zrobić dobre zdjęcie.

Jak zrobić dobre zdjęcie, jak ustawić modela, parę, grupę osób? O tym wszystkim dowiecie się czytając ten artykuł. Oprócz umiejętności korzystania z różnych funkcji aparatu, dobrania dobrego oświetlenia i perfekcyjnego komponowania kadrów, należy przede wszystkim wpłynąć na modela, modeli, żeby czuli się komfortowo, gdyż tylko wtedy mamy możliwość zrobienia naturalnych zdjęć.

Jak ustawić nogi i stopy.

Ustawianie modela należy zacząć od fundamentów czyli od stóp, ponieważ ustawienia nóg wpływają na kształt całego ciała. Nawet jeśli nogi nie będą widoczne na zdjęciu należy poświęcić im szczególną uwagę. W typowej dla fotografii pozie, czyli gdy ciężar ciała spoczywa na tylnej stopie, stopie która jest dalej od aparatu, uzyskujemy większą płynność i dynamikę ciała, ponieważ tylne ramię ulega obniżeniu oraz przesunięta jest linia bioder. Obowiązuje tutaj prawo podwójności, każde elementy ciała (ręce, oczy, nogi, ramiona) muszą być umieszczone na różnych wysokościach – to zagwarantuje nam że zdjęcie nie będzie wyglądało nudno i statycznie, ważne to jest szczególnie w fotografii ślubnej Kraków, Warszawa czy Wrocław wszędzie obowiązują takie same reguły

Inaczej ustawiamy kobietę, a inaczej mężczyznę. Mówimy tutaj o świetle, dla panów sytuacja jest prosta ponieważ zarówno twarz jak i ciało powinny być skierowanie do światła, u kobiet sytuacja jest inna. Ciało powinno być odwrócone od światła natomiast twarz skierowana w stronę światła. U kobiet poza przypomina literę S, dzięki czemu uwydatniamy falujące linie kobiecych kształtów. Każdy obiekt który jest fotografowany na wprost wygląda na większy, dlatego należy pamiętać, że ciało wygląda o wiele bardziej korzystnie gdy znajduje się pod pewnym kątem względem aparatu.

A co z głową i oczami ?

Głowa powinna być pod innym kątem niż ramiona, co za tym idzie oczy nie będą w poziomie na zdjęciu co da na efekt dynamiki.

Wyróżniamy 3 pozycje głowy: z profilu (pokazujemy tylko jedną połową twarzy), w trzech czwartych (widok pośredni, gdzie obie części twarzy są widoczne, ale ta od strony obiektywu jest odsłonięta bardziej)oraz frontalnie (na wprost – tutaj obie części twarzy są równe, a oczy skierowane w stronę aparatu).  Oczy należy ustawić tak aby źrenice były w środku oczodołów, dzięki czemu na zdjęciu u modela, modelki nie będzie widać zbyt dużo białka.

Ustawienia par

Ciężar ciała każdej z osób powinien opierać się na nodze która jest dalej od obiektywu, wtedy ramię które jest dalej obniży się. Ręce, nogi, ramiona ustawiamy pod różnymi kątami a w kadrze pokazujemy raczej krawędzie dłoni niż ich grzbiety. Ustawiamy ich tak aby pokazać ich relacje. Gdy para dopasuje swoje ubrania, zdjęcie będzie emanowało harmonią i jednością. Żadna z osób nie będzie dominowała wizualnie nad drugą.

Gdy twarze partnerów są przesunięte w poziomie obraz nabiera właściwości narracyjnych. Gdy twarze są na różnych poziomach zdjęcie zyskuje na dynamice, uzyskamy rytm a zdjęcie stanie się wizualnie bardziej interesujące.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *