Ilu gości zaprosić na wesele?

Przygotowania do wesela marzeń bardzo często wiążą się z dużym stresem. Suknia ślubna, orkiestra, sala weselna czy wystrój kościoła to tylko niektóre ze spraw, którymi trzeba się zająć. Punktem zapalnym w przygotowaniach często jest lista gości. Ilu gości zaprosić na wesele? Podpowiadamy, czym się kierować.

Budżet

Przygotowując listę gości, na samym początku warto określić, jakim budżetem dysponujemy. Jeśli znaleźliśmy już wymarzoną salę weselną, to będziemy wiedzieć, ile musimy zapłacić za jednego gościa. Określmy, ile pieniędzy jesteśmy gotowi przeznaczyć na ten punkt weselnego budżetu. Pozwoli nam to wyznaczyć pewne ramy, których możemy się trzymać tworząc listę gości.

Hierarchia

Lista gości powinna zostać stworzona zgodnie z pewną hierarchią. Zacznijmy od najbliższej rodziny –świadkowie, rodzice, rodzeństwo, dziadkowie i bliskie wujostwo. Pamiętajmy o kuzynach i jeśli mają już swoje rodziny, to o osobach towarzyszących. Gdy mamy już wypisanych członków rodziny z obu tron, możemy zacząć dopisywać najbliższych przyjaciół razem z partnerami. Kolejnym krokiem są znajomi, których chcielibyśmy gościć na weselu. Dopisując kolejne nazwiska zobaczymy, jak długa robi się lista.

Weryfikacja

Gdy pierwsza wersja listy gości jest gotowa, warto spojrzeć na nią ponownie. Zastanówmy się, z iloma znajomymi utrzymujemy bliski kontakt, a z którymi nie rozmawialiśmy od lat. Odpowiedzmy sobie też na podstawowe pytanie: czy chcemy na weselu tylko najbliższych znajomych, czy chcemy ogromne wesele, na które zaprosimy nawet znajomych ze szkolnych lat? Czy zależy nam na obecności gości, których nie widzieliśmy od dzieciństwa? Bardzo często przy tworzeniu listy gości ingerują rodzice, którzy namawiają do zaproszenia cioć i wujków, których nawet nie poznaliśmy. Musimy określić, czy odpowiada nam takie rozwiązanie, czy jednak wolimy ograniczyć listę gości do osób, z którymi mamy regularny i dobry kontakt.

Noclegi i upominki

Jeśli organizujemy wesele, na które zaprosimy gości z dalekich stron, pamiętajmy o zapewnieniu dla nich noclegu. To dodatkowy wydatek, na który musimy się przygotować. Modną atrakcją w ostatnich latach jest wręczanie gościom upominków, które mają być formą podziękowania za obecność w tym ważnym dla nas dniu. Ten wydatek też musimy uwzględnić w naszym budżecie.

Koszty

Jeśli mamy bardzo dużą rodzinę i szerokie grono przyjaciół, ograniczenie listy gości może być bardzo trudne. Często przyszli małżonkowie marzą tez o wielkim weselu, na którym będzie bawiło się ponad 150 osób. Wszystko zależy od naszych marzeń. Jeśli lista gości przerośnie nasze przewidywania, może nam zabraknąć funduszy. W takiej sytuacji pomocne mogą się okazać pożyczki przez Internet, sprawdź tutaj. Często takie pożyczki przez Internet mogą być spłacane w ratach, dzięki czemu możemy zaplanować taki wydatek. Pamiętajmy jednak, że pożyczki przez Internet, tak jak każde inne zobowiązanie finansowe, należy spłacać terminowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *