Jak wybrać dobrego fotografa ślubnego spośród wielu ofert?

Dzień ślubu i wesela to wyjątkowy i bardzo ważny dzień w życiu większości ludzi. Dlatego, tym bardziej zależy nam, by był on dopracowany w stu procentach, a każdy jego element stał na najwyższym poziomie. Tego samego oczekujemy od fotografa ślubnego.

Dobry fotograf ślubny jest na wagę złota, ponieważ to on potrafi jeszcze bardziej spotęgować pozytywne wrażenia z tego wyjątkowego dnia. W końcu to zdjęcia ślubne są najlepszą pamiątką, która zachowuje wspomnienie tej okoliczności jeszcze przez wiele następnych pokoleń. Zatem jak wybrać dobrego fotografa ślubnego spośród wielu dostępnych ofert? Służymy podpowiedzią!

Sprawdźcie jego poprzednie prace

Pierwszym, wręcz oczywistym krokiem jest wyszukanie ofert fotografów ślubnych oraz sprawdzenie ich portfolio. Oprócz ogólnej oceny poprzednich prac danego fotografa, warto także zwrócić uwagę na takie aspekty jak ich kreatywność fotografa, jakość wykonanych zdjęć czy sposób ich obróbki.

Fotografia ślubna to odrębna dziedzina sztuki i niełatwo być w niej oryginalnym. Bardzo proste jest odróżnienie fotografa standardowego od tego, który z pomysłem i pasją realizuje powierzone mu zadanie. U tego drugiego pomysły na zdjęcia w portfolio nie powtarzają się, są ciekawe i nietuzinkowe. Warto więc zdecydować się na specjalistę, którego kreacje fotografii ślubnych stoją na wysokim poziomie oraz są wykonane w wyjątkowy sposób. W dniu ślubu warto przecież wyróżnić się na tle innych i postawić na nieszablonowość.

Na tym etapie warto także zwrócić uwagę, czy styl zdjęć jakie prezentuje w swoim portfolio fotograf ślubny, wpisuje się w nasz gust. Często Młodzi Państwo nie zwracają na to uwagę, a potem są rozczarowani sesją, ponieważ nie czują zaproponowanego klimatu, nie potrafią odnaleźć się na sesji, czego efektem są sztucznie pozowane zdjęcia.

Ustalcie budżet

Gdy portfolio ślubne któregoś z kandydatów wyjątkowo się Wam spodobało, należy zorientować się w jego ofercie. Nie sugerujcie się tylko zaproponowaną ceną, ale też co w tej cenie jest zapewnione. Każdy fotograf ślubny stara się wyróżnić na tle konkurencji, więc trudno ujednolicić dodatkowe usługi. Może to być sesja w wyjątkowym miejscu, możliwość przygotowania nagrania, zorganizowanie sesji z udziałem modeli lub nawet zaopatrzenie wesela w budkę fotograficzną! Pomysłów jest wiele, a każdy fotograf ślubny z pewnością będzie podkreślał zalety swojego autorskiego rozwiązania. U jednego fotografa cena będzie wyższa, ale będzie na nią składało się znaczenie więcej elementów, niż u tego, który zaproponował znacznie niższą cenę, ale będzie doliczał sobie za każdą dodatkową czynność.

Wybór w wachlarzu ofert z pewnością nie jest prosty i nie należy zapominać o ustalonym zawczasu budżecie. Aby ułatwić sobie wybór fotografa ślubnego, warto sporządzić sobie zestawienie fotografów, którymi jesteście zainteresowani, cenę jaką oferują oraz wypisanie tego, co w tej cenie jest zawarte. Takie zestawienie pomoże Wam wybrać najbardziej optymalną dla Was ofertę. Zdecydowanie się na najtańszą opcję oczywiście może nie być zbyt mądrym posunięciem, natomiast trzeba wyznaczać granice. Warto wziąć pod uwagę możliwości negocjowania kosztu usługi nawet w przypadku, gdy fotograf ślubny posiada odgórnie narzucony cennik.

Kwestie techniczne

Od możliwości technicznych zależy nie tylko jakość zdjęć, ale także sama ich realizacja. Warto zorientować się jak wygląda nie tylko kwestia obsługiwanego przez fotografa ślubnego aparatu, ale także programów do obróbki. Niestety zdarzają się wpadki, gdzie na zdjęciach ślubnych widoczny jest znak wodny oprogramowania.

W momencie pytania o możliwości sprzętowe należy też sprawdzić, jak wygląda zaplecze w postaci zastępczych aparatów. Ostatnie, czego chcieliby nowożeńcy, to rozładowane urządzenie lub takie, które odmawia posłuszeństwa akurat w dzień ślubu.

Warto także zapytać fotografa o dodatkowe rozwiązania, które poprawiają jakoś zdjęć w niekorzystnych warunkach np. oświetleniowych. Warto również zainteresować się, czy w parafii, w której odbędzie się ceremonia zaślubin, jest wymagane od fotografa pozwolenie, które dopuszcza go do robienia zdjęć w kościele.

„Wspólny język”, to połowa sukcesu

Znalezienie „wspólnego języka” z fotografem ślubnym to kluczowa sprawa dla nowożeńców. Nie chodzi tutaj tylko o sprawne wygłoszenie oczekiwań jednej i drugiej strony, choć to też niezwykle ważne. Zarówno podczas ślubnej sesji zdjęciowej, jak i w dniu ślubu oraz wesela, z fotografem spędza się trochę czasu. Warto więc postawić na takiego, przy którym czuje się swobodnie i który szczególnie na początku sesji potrafi rozładować dość zapewne stresującą dla Was sytuację. Możliwość pożartowania podczas pracy z pewnością także umili czas robienia fotografii ślubnych. Do tych chwil będzie się przecież wracało latami, dobrze więc wspominać je ciepło.

Nieprzewidziane sytuacje

Choroba nie wybiera. Wypadki tak samo. Nie chodzi tutaj oczywiście o życzenie komuś źle. Zdarzają się natomiast sytuacje, których pomimo unikania jak ognia, nie daje się ominąć. Należy więc zawczasu postanowić, co trzeba zrobić w przypadku danego ryzyka. Nie trzeba się bać pytania o to, co w sytuacji, gdy fotograf ślubny nie będzie mógł pojawić się na Waszym ślubie i weselu? Specjalista potraktuje to poważnie i znajdzie odpowiednie rozwiązanie dla kryzysowych sytuacji, które niestety mogą niekiedy wystąpić. Ślubną sesję plenerową można wykonać w innym dniu, natomiast powtórzyć ceremonię zaślubin oraz imprezę weselną już niestety nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *