Kamerzysta, czy fotograf? A może razem?

Organizując wesele dążymy do tego, aby wydarzenie na długo przetrwało w pamięci jego uczestników. Niestety, doświadczenie podpowiada nam, że nie jest to wcale proste zadanie. Pamięć jest zawodna, dobrze więc zatroszczyć się o to, aby młoda para i goście mogli pochwalić się również innymi pamiątkami z tej wyjątkowej imprezy. Tu znakomicie sprawdza się zarówno profesjonalna sesja zdjęciowa, jak i starannie zmontowany film. Które rozwiązanie jest lepsze?

photo_wedding

W poszukiwaniu profesjonalisty

Bez względu na to, czy decydujemy się na nawiązanie współpracy z fotografem, czy też z kamerzystą, powinniśmy dążyć do tego, aby nasz ślub obsługiwała osoba, która zna się na swojej pracy i potrafi wykonać ją naprawdę dobrze. W dużej mierze zależy to właśnie od nas, w gąszczu dziesiątek ofert to my powinniśmy bowiem przystąpić do poszukiwania tej najlepszej. Czym się wówczas kierować?

Zaskoczeniem nie powinno być to, że dla wielu par duże znaczenie ma przede wszystkim argument cenowy. Nie może być jednak inaczej, organizacja wesela wiąże się bowiem ze sporymi kosztami, a tym samym każda możliwość ich ograniczenia jest dobrą wiadomością. Nie oznacza to jednak, że zawsze należy wybierać najtańszego fotografa lub kamerzystę, brak doświadczenia charakterystyczny dla wielu takich osób daje bowiem o sobie znać poprzez niską jakość efektu końcowego.

Choć więc koszt usługi jest ważny, wcale nie mniejsze znaczenie ma ciekawe portfolio, zakres usług, a przede wszystkim – opinie innych klientów. Nie można zapominać o roli, jaką może odegrać łatwość nawiązania kontaktu, tak fotograf, jak i kamerzysta staną się bowiem uczestnikami wesela, goście nie powinni więc się krępować ich obecnością.

Blaski i cienie kamerzysty na ślubie

Za nawiązaniem współpracy z kamerzystą przemawia przede wszystkim to, że dobrze zmontowany film powie nam o ślubie o wiele więcej niż najlepsza sesja zdjęciowa. Nagranie jest dynamiczne, uwiecznia najważniejsze momenty imprezy, a do tego zawiera nie tylko obraz, ale również dźwięk. Wzrusza i bawi wywołując emocje nawet wówczas, gdy minęło już wiele czasu od zakończeni imprezy. Nie bez znaczenia wydaje się i to, że obecność kamerzysty nadal podnosi rangę imprezy. Nie jest to już nowość, nadal jednak wesele, z którego powstaje film, sprawia wrażenie imprezy bardziej doniosłej. Wrażenie to potęguje obecność kilku kamerzystów, specjalistycznego sprzętu, a przede wszystkim – modnych ostatnio dronów.

Oczywiście, nie oznacza to wcale, że kamerzysta obecny na weselu jest przyjmowany przez wszystkich gości jednakowo entuzjastycznie. Nie brakuje zarówno takich, którzy doceniają jego obecność na imprezie, jak i takich, którzy przyznają, że w obecności kamery nie czują się komfortowo. Tu wiele zależy od tego, jak zachowuje się filmowiec, często mamy jednak do czynienia z sytuacją, w której wesele rozkręca się wyjątkowo długo, goście nie potrafią bowiem skutecznie walczyć z niepokojem, jaki im towarzyszy. Nie można też zapominać o tym, że kamerzysta i zespół grający dla gości są skazani na współpracę. Tak głośność muzyki, jak i stałe elementy wesela, za które odpowiada zespół, muszą być uwiecznione na filmie, nie ma więc mowy o zbyt dużej niezależności charakterystycznej dla każdej ze stron.

Fotograf na ślubie – zalety i wady

Jeszcze kilka lat temu wiele mówiło się o tym, że obecność profesjonalnego fotografa podczas uroczystości zaślubin to już przeżytek. W czasie powszechnego dostępu do zaawansowanych technologicznie aparatów cyfrowych, zdjęcia może przecież robić każdy z gości. Takie rozwiązanie proponowano jako alternatywę znacznie tańszą, a jednocześnie o wiele wygodniejszą. Tymczasem okazało się, że rola fotografa ślubnego wcale nie została umniejszona wraz z upływem czasu.

Duże zainteresowanie usługami fotografa wynika przede wszystkim z tego, że przeglądanie wydrukowanych zdjęć ma swój urok i jako takie nie może być porównywane z żadnym innym doświadczeniem. Co więcej, mamy do czynienia z pamiątką, która wraz z upływem czasu jest coraz cenniejsza. Zdjęcia można zresztą przekazać młodej parze i gościom na wiele sposobów, dziś modne są więc między innymi ozdobne albumy, pokazy slajdów, a nawet specjalne księgi. Nie trzeba więc obawiać się o to, że dojdzie do ich zagubienia albo przypadkowego usunięcia z pamięci komputera, co zdarza się wyjątkowo często, gdy mamy do czynienia z nagraniem filmowym. Atutem zdjęć ze ślubu i wesela jest również to, że nie wszystkie należy ocalić dla potomności. Montaż filmu i usuwanie z niego niepożądanych scen to zadanie wyjątkowo pracochłonne, tymczasem wyrzucenie niechcianych zdjęć zajmuje fotografowi i młodej parze zaledwie parę chwil.

Fotograf nie stresuje też gości tak bardzo, jak robi to kamerzysta. Owszem, nie można utrzymywać, że podczas uroczystości jest on niewidoczny, relatywnie łatwo można jednak zapomnieć o jego istnieniu koncentrując się jedynie na dobrej zabawie. Również zespół nie musi obawiać się, że obecność fotografa wpłynie w istotny sposób na weselny program, osoba odpowiadająca za zdjęcia z wesela nie ingeruje bowiem ani w głośność, ani w stosowane przez muzyków oświetlenie.

Jeśli mielibyśmy wskazać na minusy obecności fotografa na ślubie, musielibyśmy wspomnieć przede wszystkim o niewielkim dynamizmie takiej relacji. Nie da się też ukryć, że nie wszyscy wychodzą na zdjęciach jednakowo dobrze.

Kogo wybrać?

Nie ma jednej tylko odpowiedzi na pytanie o to, czy lepiej skorzystać z usług fotografa, czy też kamerzysty podczas ślubu. Wiele zależy od samej młodej pary, jej pomysłu na uroczystość zaślubin oraz… budżetu. Na szczęście, coraz częściej okazuje się, że wcale nie trzeba wybierać, coraz modniejsze są bowiem usługi łączone, fotografowie i kamerzyści spajają bowiem swoje umiejętności, aby zapewnić ślubom i weselom jeszcze lepszą oprawę. Co więcej, skorzystanie z oferty łączonej wcale nie musi być aż tak kosztowne, jak początkowo mogłoby się to nam wydawać. Wiele firm stara się przyciągnąć do niej klientów tak zniżkami, jak i dodatkowymi usługami takimi, jak choćby filmowanie ślubu i wesela z wykorzystaniem drona.

Tekst: http://flower-weselny.pl

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *