Kto kupuje zaproszenia ślubne?

Wybór zaproszeń ślubnych to dla wielu par kwestia dość trywialna. Szczególnie niewielkie znaczenie do tego rodzaju zakupów przywiązują panowie, którzy ten detal pozostawiają na głowie swojej narzeczonej. Ma to dość zrozumiały wymiar, zwłaszcza jeśli popatrzeć na tradycyjny podział dotyczący płacenia za konkretne usługi, produkty, czy przedmioty do ślubu. Nie jest to jednak już tak jasne w przypadku nowoczesnych par. Jak wygląda to w teorii, a jak w praktyce? O tym postaramy się wam powiedzieć.

Fotolia_78560459_Subscription_Monthly_M

Zakup ślubnych zaproszeń – tradycyjnie

Przyjęło się, iż, tak zakup, jak i wybór ślubnych zaproszeń pozostaje w gestii panny młodej, ewentualnie jej rodziców. Nie dziwi to zwłaszcza w kontekście planowania motywu ślubnego, za który najczęściej odpowiedzialna jest szczęśliwa narzeczona. To właśnie ona decyduje jak wyglądać będzie oprawa weselna, a co za tym idzie każdy związany z nią detal i dodatek, a więc i ślubne zaproszenia.

Nowoczesne pary

Wśród nowoczesnych par, które planują swój wymarzony ślub i wesele coraz częściej dochodzi do głosu opinia, iż koszty powinny być dzielone po równo. Oznacza to, iż nie ma z góry ustalonej kwestii, kto tak naprawdę pokryje koszt zakupu ślubnych zaproszeń. Warto jest dlatego wcześniej wykonać plan zakupów i sporządzić wstępny kosztorys, by jedno z narzeczonych wzięło na siebie konieczność zakupu wymarzonej ślubnej papeterii.

Lista gości

Aby uniknąć nieporozumień, a przede wszystkim by nie pominąć gości, których chce się zaprosić na wesele należy w pierwszej kolejności ustalić listę gości, którzy mają pojawić się na weselu. Mając tak zorganizowany plan, łatwo jest już zakupić odpowiednią ilość zaproszeń, które zostaną wręczone lub doręczone zapraszanym osobom.

Jak płacić za ślubne zaproszenia?

Istnieje kilka sposobów na pokrycie kosztu zakupu ślubnych zaproszeń. Trzymając się tradycyjnego modelu – za zaproszenia ślubne płaci panna młoda oraz jej rodzina. Jeśli mamy do czynienia z nowoczesnymi parami, za zaproszenia może zapłacić wyłącznie pan młody. Często pary dzielą się też równo po połowie lub też płacą wyłącznie za swoich gości. To, którą wersję wybierze konkretna para zależy wyłącznie od indywidualnych ustaleń pomiędzy narzeczonymi, a ich rodzinami.

Kwestia wyboru zaproszeń

Drugą istotną kwestią dotyczącą zagadnienia kto kupuje zaproszenia ślubne jest poza płaceniem także wybór wzoru zaproszeń. Jak wspominaliśmy już na początku, najczęściej wyboru dokonuje panna młoda. Nie jest to jednak wcale regułą żelazną, bowiem coraz częściej wybór dokonywany jest wspólnie przez narzeczonych, lub też przez pannę młodą i konsultanta ślubnego, który pomaga zaplanować i zorganizować wesele.

Kwestia na koniec

Kupując zaproszenia ślubne pamiętajcie, że wybierając je najważniejsza jest przede wszystkim obopólna zgoda. Nawet jeżeli zakup zaproszeń pozostaje w gestii wyłącznie jednego z narzeczonych, warto zyskać akceptację (choćby tylko tę milczącą) swojej drugiej połówki. Szczególnie jeśli chodzi o wzór i ostateczny koszt zakupu takich zaproszeń.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *