Pierścionek zaręczynowy, czyli co należy wiedzieć

Oświadczyny i zaręczyny to jedne z najbardziej romantycznych, wymarzonych momentów w życiu każdej kobiety. Zanim nastąpi wręczenie ukochanej pierścionka zaręczynowego, należy wziąć pod uwagę, że dla niej będzie to wydarzenie, do którego będzie wracać myślami do końca życia, opowiadać o nim rodzinie, przyjaciółkom, a zapewne także przyszłym dzieciom, o ile para planuje je mieć. Dlatego warto zadbać o to, aby chwila ta była naprawdę niezapomniana.

Oświadczyny a zaręczyny

Oświadczyny oznaczają po prostu, że mężczyzna pyta swoją ukochaną o to, czy wyjdzie za niego za mąż. Zaręczyny natomiast stanowią oficjalne potwierdzenie tej decyzji i zazwyczaj następują po oświadczynach, chociaż dosyć często zdarza się, że obie te uroczystości odbywają się jednocześnie. Przypieczętowaniem zaręczyn jest podarunek w postaci pierścionka.

Jak się zaręczyć?

Niegdyś mężczyzna, proszący o rękę kobiety musiał uzyskać wcześniej pozwolenie jej rodziców, a wszystko odbywało się w bardzo tradycyjny sposób. Obecnie, choć zaręczyny nadal są podniosłym momentem, mężczyzna rzadziej zwraca się do rodziców przyszłej panny młodej z prośbą o oddanie mu ich córki za mąż – zazwyczaj polegają na poinformowaniu rodziców o tym, iż młodzi postanowili się pobrać.

W Polsce zaręczyny najczęściej mają miejsce w domu rodziców kobiety, podczas oficjalnej wizyty połączonej z obiadem, na który zaprasza się także rodziców oraz ewentualnie rodzeństwo narzeczonego i dalszą rodzinę, na przykład dziadków. Oczywiście wszyscy uczestnicy takiego obiadu muszą być elegancko ubrani. Mężczyzna koniecznie powinien przyjść punktualnie i przynieść przyszłej teściowej bukiet kwiatów, zaś ojcu narzeczonej – alkohol dobrego gatunku, na przykład whisky lub droższą wódkę. Nie zawadzi jednak zapytać wcześniej o to, z czego rodzice ukochanej mogliby się ucieszyć najbardziej.

Tradycyjnie, podczas takiego spotkania mężczyzna w obecności rodziców obydwu stron klęka na jedno kolano i biorąc kobietę za rękę, pyta ją, czy wyjdzie za niego za mąż. Może to zrobić na przykład w ten sposób: „Kocham Cię i chciałbym spędzić z Tobą resztę życia. Czy zostaniesz moją żoną?”. Dobrze jest używać własnych słów i mówić od serca. Po otrzymaniu odpowiedzi (oczywiście tej pozytywnej), nakłada kobiecie na palec pierścionek zaręczynowy. W niektórych domach rodzice udzielają następnie młodym błogosławieństwa.

Na której ręce nosić pierścionek zaręczynowy?

Niezwykły złoty pierścionek z brylantem na zaręczyny to biżuteria, którą kobiety z upodobaniem noszą do końca życia. Choć w różnych krajach istnieją odmienne zasady, dotyczące tej kwestii, w Polsce pierścionek zaręczynowy panie noszą na prawej dłoni, zaś po ślubie przekładają go na lewą rękę. Przyjmuje się, że ten element biżuterii powinien być elegancki, z kamieniem w kolorze białym – na przykład brylantem lub perłą. Chociaż najczęściej mężczyźni decydują się na kupno pierścionka ze złota, przyozdobionego brylantami, nie zaszkodzi jednak wypytać osób bliskich przyszłej narzeczonej (siostrę czy przyjaciółki) o preferencje ukochanej. Zazwyczaj kobiety zwierzają się koleżankom, jaki pierścionek chciałyby dostać lub też które kamienie szlachetne szczególnie lubią. Dyskretnie wypytanie o preferencje pozwoli uniknąć ewentualnego zawodu ukochanej.

Na którym palcu nosić pierścionek zaręczynowy

Pierścionek zaręczynowy zakłada się na czwarty, czyli serdeczny palec. Stanowi on nie tylko ozdobę, ale także informację, że kobieta oddała swe serce ukochanemu mężczyźnie i niedługo wyjdzie za niego za mąż.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *