Świadkowie – fakty i przesądy

Świadek na ślub – kto nim może zostać? Poznaj przesądy i fakty na temat świadków pary młodej.

Dobry świadek na ślub to po prostu osoba pełnoletnia, która posiada ważny dowód osobisty. To właściwie jedyny wymóg. Młodzi, wybierając świadków na ślub mają jednak wątpliwości wynikające z dawnych tradycji.

Nie jest bowiem prawdą że świadkowie:

  • muszą być odmiennej płci – nic nie stoi na przeszkodzie, by na świadków poprosić dwie kobiety lub dwóch mężczyzn
  • muszą być stanu wolnego i nie mogą być parą lub małżeństwem
  • nie mogą być rozwodnikami
  • nie mogą być wdowami/wdowcami, nie mogą być spokrewnieni z młodą parą lub ze sobą wzajemnie.

Świadek na ślub

Jeśli jesteście praktykującymi katolikami i chcecie wziąć ślub w kościele, nie ma wymogu który każe wziąć na świadków:

  • praktykujących katolików
  • osoby żyjące w tzw. związkach sakramentalnych
  • osoby nierozwiedzione i nie żyjące w separacji.

W praktyce zależy to jednak od proboszcza udzielającego ślubu. Warto wcześniej zorientować się, czy pozwoli on zostać świadkiem wybranej przez Was osobie. Warto ten wybór dobrze przemyśleć – przyjmując sakrament ślubu w kościele przysięgacie nie tylko przed ludźmi, ale też przed Bogiem – należy więc wybrać takie osoby, które nie tylko pomogą Wam sprawnie zorganizować uroczystość, ale swoją postawą będą dla Was przykładem, także w tym duchowym wymiarze.

Zadania świadków podczas ślubu i wesela.

Może się okazać, że proboszcz poprosi świadków o dostarczenie dokumentów takich jak: świadectwa ukończenia nauki religii, zaświadczenia z rodzimej parafii o regularnym spełnianiu praktyk religijnych, świadectwa przystąpienia do sakramentu bierzmowania, a wreszcie zaświadczenia o odbytej spowiedzi.

Zawieramy coraz więcej małżeństw międzynarodowych i międzywyznaniowych – pojawiają się więc także świadkowie, którzy nie mówią po polsku. W urzędzie stanu cywilnego obecność tłumacza przysięgłego jest obowiązkowa, a jego wynagrodzenie trzeba pokryć z własnej kieszeni.

W kościele nie ma już takiego obowiązku, jednak świadek powinien wiedzieć, co podpisuje – warto więc zapewnić mu osobę, która będzie tłumaczyć co się dzieje, bądź wcześniej objaśnić przebieg uroczystości i treść podpisywanych dokumentów.

Tekst: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *