Złote obrączki to nie jedyny wybór

Wybór obrączek ślubnych powinien być dobrze przemyślany – będziecie je przecież nosić przez długie lata. Warto zastanowić się więc dobrze nie tylko nad wyborem fasonu, ale także metalu, z którego są zrobione. Oprócz tego, jak obrączki wyglądają, tworzywo ma zdecydowany wpływ na ich cenę.

Zastanówcie się także, jaki jest wasz styl i jaką biżuterię preferujecie na co dzień. Panna młoda często nosi obrączkę razem z pierścionkiem zaręczynowym – ważne więc, żeby do siebie pasowały. Złote obrączki męża i żony wcale nie muszą być identyczne, ale dobrze, żeby miały jakiś wspólny element. Jeśli różnią się kształtem, niech to będzie taki sam kolor, lub jednakowy wzór.

Obrączki ślubne z żółtego złota

Jeżeli wybierzecie 18­-karatowe złoto, połączycie trwałość z pięknem. Złoto jest wciąż najpopularniejszym metalem, z którego wykonuje się obrączki. Z czasem złoto może się nieco wytrzeć – można je wtedy odnowić.

Nieco tańszą, ale za to najtrwalszą opcją jest wybór 14-karatowego złota. W takich obrączkach proporcje złota do stopu innych metali wynosi ok. 50%.

obrączki ślubne z żółtego złota apart

obrączki z żółtego złota Kruk

Platynowe obrączki ślubne

Platyna to niezwykle wytrzymały metal, dużo droższy od żółtego złota. Nawet jeśli obrączka się przetrze, utrzyma swój kolor. Platynowe obrączki nie uczulają. Ponadto, stopy platyny charakteryzują się sprężystością, nawet pod działaniem dużych sił. Dodatkowo zwiększa to odporność, ale szczególnie przydaje się przy oprawianiu szlachetnych kamieni. Prawidłowo umocowany brylant w łapkach z platyny na pewno z nich nie wypadnie.

Platynowe obrączki Menuet YES

obrączki splendare z platyny Kruk

Obrączki ślubne z białego złota

Swą barwą imituje platynę. Stop złota z niklem, cynkiem (25%), czasem srebrem i palladem. Pokrywa się je cienką warstwą rodu, którą trzeba odnawiać co ok. 2 lata, aby nie straciła charakterystycznej barwy, jest to jednak dość drogie przedsięwzięcie.

 

obrączka ślubna z białego złota Jubiler Niewęgłowskibiałe złoto obrączki Apart

Tytanowe obrączki ślubne

Taki rodzaj obrączek zamawiają najczęściej osoby, które nie lubią złota lub są na nie uczulone. Charakterystyczną cechą tytanu jest wyjątkowa lekkość (jest ok. 4 razy lżejszy od złota) oraz wysoka twardość, przy okazji metal jest antyalergiczny i odporny na wszelkiego rodzaju chemikalia. Obrączki wykonane z tytanu czy też z tytanu i złota ze względu na ich twardość są bardzo trudne w korekcji rozmiaru i właściwie nie wykonuje się takich zabiegów. W niektórych firmach niektóre obrączki można skorygować o ok. 0,5 rozmiaru, w zależności od modelu.

Srebro – mniej trwałe niż złoto czy platyna, przez co również jest sporo tańsze, ale wybierane jest na obrączki ślubne bardzo rzadko.

Za najbardziej tradycyjne i typowe uznaje się gładkie, złote, średniej grubości obrączki. Wybór jest jednak tak duży, że polecamy poszukanie czegoś bardziej osobistego i nietypowego.

tytanowe obrączki ślubne ak-biżuteriatytanowe obrączki ślubne jubiler sezam

Technika złotnicza ”mokume gane”

Znana dawniej tylko japońskim i damasceńskim płatnerzom. W siedemnastowiecznej Japonii była wykorzystywana do wykonywania tradycyjnych mieczy samurajskich. Współcześnie technika ta używana do wykonywania obrączek jest podobna, poza tym że biżuteria powstaje z metali o różnych kolorach. W efekcie różnych zabiegów uzyskuje się wzór zbliżony do słoi drzewa. Warstwy metali w tych obrączkach przenikają przez całą ich objętość. Dzięki czemu kolory i układ warstw nigdy nie zostaje zniszczony. Każdy obrączka mokume gane różni się wzorem, nigdy niema dwóch takich samych. W zależności od rodzaju wzoru wyróżnione zostały style: itame, masame, mokume, ayasugi. Podobnymi walorami jak mokume odznaczał się naturalny stop znany już w starożytności jako Elektrum.

obrączki mokume gane

Obrączki ślubne z kamieniami

Konkretnie to tylko obrączka panny młodej ozdobiona jest maleńkim diamentem lub z innymi kamieniami szlachetnymi. Diament jako niezniszczalny, dodatkowo podkreśla symbolikę wymienianych w dniu ślubu złotych krążków.

Obrączki diamentowane, satynowane, piaskowane i polerowane

Są to sposoby wykończenia powierzchni obrączki na zewnątrz. Diamentowanie polega na grawerowaniu ozdobnymi wzorami przy pomocy diamentowych narzędzi. Ze względu na głębokość nacięć jest w miarę trwałe. Satynowanie polega na pokryciu powierzeni poprzecznymi lub podłużnymi nacięciami. Piaskowanie charakteryzuje się równomiernym zmatowieniem całej powierzchni. Obrączki piaskowane szybko się wycierają, ale można je ponownie wypiaskować. Wiąże się to z minimalnym ubytkiem masy. Obrączkom polerowanym najprościej i najtaniej przywraca się pierwotny wygląd.

Nieważne na jaki rodzaj obrączek się zdecydujecie, najważniejsze aby wyrażały one miłość! Pochwalcie się swoimi obrączkami ślubnymi;)

Tekst: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *