Ekologiczne wesele – czyli jakie?

Green wedding czyli ekologiczne wesele to organizacja przyjęcia zgodnie z zasadami idei ochrony środowiska i wzajemnym egzystowaniu pomiędzy środowiskiem i człowiekiem. Zatem wszystko co będziemy na to wesele zamawiać powinno przyświecać tej idei. Zatem stawiamy na naturę, biodegradalność i daleki od idei konsumpcjonizmu umiar.

ekologiczne weseleJednym słowem – ekologiczne wesele ma za zadanie połączenie organizacji przyjęcia wraz z ideą ekologii. A jak to uczynić?

Strój pary młodej

Powinien być wykonany z naturalnych materiałów, np. niebarwionego lnu, organicznej bawełny czy naturalnego jedwabiu (ale tylko w przypadku, gdy nie jesteśmy weganami). Panna młoda może przerobić sukienkę z second handu starą suknię swojej mamy lub babci. Zamiast welonu wepnijmy we włosy polne kwiaty.

para moda

A do tego załóżmy obuwie z ekologicznych materiałów, np. ekologiczne trampki z konopii, najnowsze wersje drewniaków, buty z owsa, albo eleganckie szpilki. Najważniejszą zasadą jaką powinniście się kierować przy okazji wybierania obuwia ekologicznego to ich biodegradalność.

Obrączki i biżuteria

Na pewno powinniśmy pomyśleć o tym, że Eko obrączki powinny być ze srebra, platyny bądź… drewna, bo i takie są dostępne na naszym rynku. Dlaczego? Przy wytwarzaniu złota produkuje się toksyczne odpady. Dlatego Para Młoda powinna o tym pamiętać chcąc wybrać nie tylko obrączki, ale i biżuterię ślubną.

Transport

Mając na uwadze zmniejszenie ilości spalin dostających się do naszego środowiska (chyba że dysponujemy samochodem z napędem hybrydowym) Para Młoda może wybrać pojazd, np. , bryczka, rower, tandem, łódka, albo – wspólnie z gośćmi pojechać autokarem. Dzięki temu dla wszystkich zapewnione są np. dwa autokary. Goście nie zatruwają środowiska swoimi samochodami, a przy tym mają pewność, że dostaną się na przyjęcie. Oczywiście proponuję wybrać autokary nowszego typu, bo jak wiemy, im starszy samochód – tym mniej ma wspólnego z ideą ekologii.

Lokal i menu

Wybór lokalu i menu na ślub ekologiczny może być niełatwy. Nie każdy lokal będzie w stanie sprostać Waszym oczekiwaniom o Eko potrawach, nie mówiąc już o stosowaniu ekologii na co dzień. Dlatego jeśli trudno znaleźć taki lokal, może alternatywą będzie znalezienie odpowiedniej firmy cateringowej, która dostarczy jedzenia na wesele Eco plenerowe?

Idealnie byłoby aby miejscem na wesele zostało łono natury na przykład łąka w parku czy w przydomowym ogrodzie. Prawnie jest to możliwe i takie śluby w plenerze mają coraz więcej zwolenników. Aura jednak może popsuć każde plany więc warto zarezerwować salę, którą udekorujemy mnóstwem zieleni.

Jeśli chodzi o menu, to potrawy powinny być nie tylko zrobione z produktów ekologicznych pochodzących z farm, sadów, ale przede wszystkich powinno być także zamówione w rozsądnych ilościach. Marnotrawstwo to nie jest idea przyświecająca weselom Eco. Dodatkowo pamiętajcie też o napojach – tutaj świetnie sprawdzą się lemoniady, kompoty i woda niegazowana jako alternatywa dla gazowanych napojów.

A co z alkoholem – na rynku znajdziemy już ekologiczne wina, szampany i niepasteryzowane piwa. Jeśli chodzi o wódkę, gin czy whiskey bio – tutaj muszę was zmartwić. Na polskim rynku szalenie trudno jest znaleźć taki alkohol, ale już poza granicami jest on łatwiej dostępny. Można więc próbować sprowadzić go na nasze polskie Eko wesele.

Jeśli tort to piękny, piętrowy z sezonowych świeżych owoców, wylewających się z pater – na górze porzeczki, agrest, poziomki, a im niżej tym cięższe owoce: śliwki, jabłka czy gruszki. Owoców krajowych nie powinno się łączyć z egzotycznymi.

Papeteria ślubna

Papeterię ślubną można wykonać samemu co czyni to zajęcie bardziej pracochłonnym ale jakże satysfakcjonującym. Projektując zaproszenia można pomyśleć o wykonaniu ich, a także wszystkich potrzebnych na wesele materiałów drukowanych, na ekologicznym papierze z recyclingu na którym zostanie wydrukowany tekst farbami naturalnymi.

A jeśli chcecie być naprawdę Eko – postarajcie się zminimalizować druk zaproszeń do tych osób, które nie będą mogły odczytać mailowego zawiadomienia o ślubie. To dopiero Eco!

Zaproszenia można przyozdobić np. wklejanymi ziarenkami sugerując idealne dobranie się pary. Warto doczepić to co nam się kojarzy z naturą np. listek czy zasuszony kwiatek.

Dekoracje na wesele

Dekoracje Eko to przede wszystkim wykorzystanie tego, co naturalne. Zatem drewno, mech, bukiety z kwiatów polnych, dekoracje z papieru z recyklingu, drewniane stoły i krzesła przykryte obrusami z naturalnych tkanin, świece z naturalnego miodu pszczelego, dekoracje z zużytych puszek, słoików, etc. Przy Eko weselach można również wykazać się zdolnościami plastycznymi i z tego co wymieniłam wyżej spróbować stworzyć samemu dekorację. DIY jest teraz na czasie.

Zrób to sam: Słoiki owinięte sznureczkiem

Kosmetyki

Wszystko to co służy pielęgnacji jak i upiększaniu powinno być kosmetykiem ekologicznym, nie testowanym na zwierzętach, nie zawierającym barwników i aromatów syntetycznych, olejów mineralnych i innych pochodnych ropy naftowej: jak parafiny czy wazelina, czy konserwantów. Wybierając się zatem do kosmetyczki czy wizażystki zapytajmy na jakich kosmetykach działają.

Podsumowanie

Organizacja Eko wesela na pewno nie należy jeszcze w Polsce do łatwych głównie ze względu na ograniczenie dostępności do Eko produktów, nazywanie stylu życia Eko fanaberią i przez to hamowanie tej idei  przez rodzinę w trakcie organizacji ślubu, a także poprzez wzmożone koszty, jakie musi ponieść para młoda chcącą Eko wesele.

Niemniej jednak jeśli para młoda w życiu codziennym stara się być Eco, to nie wyobrażam sobie, by ich wesele miało być pozbawione chociaż lekkich znamion troski o środowisko. W końcu najważniejsze jest, aby ślub i wesele było idealnie zorganizowane tak, by odzwierciedlało upodobania pary młodej. Lepiej więc zrobić mniejsze Eco wesele, niż wystawne weselicho niezgodne z naszym sumieniem.

Tekst i zdjęcia: Agencja Ślubna Perfect Moments
www.perfectmoments.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *