Ile może nas kosztować budowa dużego domu?

Budowa domu zawsze jest sporym wydatkiem, który obciąży kieszeń. Szczególnie jeśli dla licznej rodziny powierzchnia domu musi spełniać określone standardy i wymagany jest znacznie większy metraż. Warto sprawdzić, na co zwracać uwagę przy budowie dużego domu i jakie koszty będzie generowała budowa.

Czym kierować się przy doborze odpowiedniego domu?

Jeśli mamy już pozwolenia na budowę, pozostaje nam uzyskać projekt domu, który musi brać pod uwagę teraźniejsze i przyszłe potrzeby rodziny, plany i marzenia związane z domem, który buduje się przecież na lata.

Aby zbudować sporych rozmiarów dom, warto zwrócić uwagę na samą działkę, najlepiej aby miała ona regularne kształty, idealne są kwadratowe lub prostokątne o powierzchni ponad 1 tysiąc metrów kwadratowych.

Warto brać również pod uwagę dostęp do mediów, ponieważ podłączanie ich na własną rękę to dodatkowa praca i oczywiście koszty. Pod budowę dużego domu warto wybrać płaską działkę bez terenów podmokłych. Przed zakupem działki należy sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego, zwracając uwagę między innymi na to, czy działka nie jest objęta programem ochrony przyrody lub czy nie znajduje się zbyt blisko lasu – te aspekty mogą znacznie utrudnić, a nawet uniemożliwić budowę domu. Jednym z ważnych elementów jest wybór technologii budowy domu, im prostsze kształty i zwarta zabudowa, tym niższa cena.

Najtańsze i najbardziej dogodne do budowania są domy na planie prostokąta lub kwadratu z dwuspadowym dachem. Jeśli działka jest odpowiednio duża, można pomyśleć o budowie coraz modniejszego domu parterowego, bez podpiwniczenia. Ewentualnością może być również budowa domu z poddaszem użytkowym.

Dobre projekty dużych domów można znaleźć na przykład na stronie pracowni architektonicznej MG Projekt https://www.mgprojekt.com.pl

Ile kosztuje budowa dużego domu?

Budowa dużego domu jest sporym wyzwaniem, niezależnie od tego czy ma być to funkcjonalna przestrzeń dla dużej rodziny czy luksusowe wnętrza o pokaźnym metrażu zaledwie dla kilku osób. Szacuje się, że budowa 180-metrowego domu będzie kosztowała średnio o 100 tysięcy więcej, niż budowa domu o powierzchni 120-130 metrów kwadratowych.

Warto jednak wiedzieć, ile kosztuje budowa dużego domu.

O ostatecznej cenie decyduje bryła domu, to czy będzie miał on piwnice, w jaki sposób zostały zaprojektowane ściany oraz sam dach. Prosty, duży dom może okazać się znacznie tańszy niż niewielki budynek o nieregularnych kształtach i wielopołaciowym dachu. Jeśli budowa domu będzie prowadzona systemem gospodarczym to szacuje się, że końcowe koszty mogą być nawet o 30% niższe, niż kiedy od razu zlecimy budowę domu wyspecjalizowanej firmie. Oczywiście oddanie projektu w ręce budowlańców jest sporym komfortem, jednak generuje wysokie koszty.

Duży do o powierzchni od 150 do 200 metrów kwadratowych w stanie surowym zamkniętym da się postawić za 160-190 tysięcy złotych. Stan deweloperski to średnio 110-120 tysięcy złotych więcej. Jeśli mówimy o stanie „pod klucz”, do kosztów będzie trzeba jeszcze doliczyć 90-100 tysięcy złotych. Niestety, za mniej niż 300-400 tysięcy dużego domu raczej nie wybudujemy, chociaż zależy to od stanu działki oraz od tego, ile pracy wykonamy przy budowie samodzielnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *