Intercyza przedmałżeńska

Z chwilą, gdy wychodzisz za mąż, między tobą i twoim mężem powstaje ustawowa wspólność majątkowa. Oznacza to, że niemal wszystko, co od tej pory dostaniecie (także to, co zostało wam obojgu podarowane w prezencie ślubnym), czy kupicie, jest waszym wspólnym majątkiem.

System taki sprzyja większej zażyłości małżonków, gdyż wymaga współdziałania i wzajemnego zaufania w zarządzaniu majątkiem wspólnym. Czasem jednak stworzenie wspólności majątkowej może być niekorzystne, zwłaszcza gdy jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą. Rozwiązaniem problemu w takiej sytuacji jest intercyza przedmałżeńska.

Maik Meid, www.flickr.com

Maik Meid, www.flickr.com

Czym jest intercyza przedmałżeńska?

Intercyza to małżeńska umowa, która wprowadza rozdzielność majątkową między małżonkami. Przy wspólności majątkowej mamy do czynienia z trzema majątkami: majątkiem osobistym żony, majątkiem osobistym męża i majątkiem wspólnym. W systemie rozdzielności majątkowej nie istnieje majątek wspólny.

Co jest tylko twoje

Część majątku może pozostać tylko twoja. Będziesz miała do niego prawo po rozwodzie czy zniesieniu wspólności majątkowej. Twoje są:

 • wszystkie przedmioty i nieruchomości, które przed ślubem były twoją własnością (np. mieszkanie, samochód, biżuteria, antyki)
 • pieniądze, przedmioty, nieruchomości, które dostałaś w spadku lub jako darowiznę już w trakcie małżeństwa, ale zostały one przekazane nie wam, lecz tobie
 • rzeczy osobiste: futro, kosmetyki, biżuteria
 • nagrody za osobiste osiągnięcia, dochody z praw autorskich, praw własności i innych praw twórcy
 • wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za działalność zarobkową
 • odszkodowania za uszkodzenie ciała lub doznaną krzywdę. Wyjątkiem jest renta z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy.

Prawo do osobistego majątku ma też twój mąż. Mieszkanie, które on kupił lub dostał przed ślubem – nadal pozostaje jego własnością.

Co staje się wspólne po ślubie?

 • dochody zarówno z majątku wspólnego, jak i majątków osobistych
 • dochody z działalności zarobkowej, wynagrodzenie za pracę
 • środki z funduszów emerytalnych

Zobowiązania wspólne czy osobiste?

Majątkiem wspólnym powinniście gospodarować razem i razem podejmować decyzje o kupnie cennych rzeczy czy zaciągnięciu kredytu. Oto, kiedy na piśmie potrzebna jest zgoda was obojga:

 • przy sprzedaży, kupnie i obciążeniu nieruchomości lub gospodarstwa rolnego
 • sporządzaniu darowizny rzeczy, nieruchomości, które należą do majątku wspólnego
 • w sytuacji, gdy jedno z małżonków ubiega się o kredyt.

Jeśli oboje podpiszecie dokument, to oboje, całym majątkiem, odpowiadacie np. za niespłacony kredyt. Jeśli jednak mąż zaciągnie pożyczkę bez twojej zgody i nie będzie spłacał zadłużenia, to komornik nie może zabrać niczego, co jest waszym wspólnym majątkiem. Niestety, za długi, które zostały zaciągnięte przed 20 stycznia 2005 r. (przed nowelizacją kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) odpowiadacie majątkiem wspólnym małżonków.

Intercyza i zniesienie wspólności

Przed ślubem
Ty i twój narzeczony możecie spisać intercyzę przedmałżeńską. W umowie notarialnej wymień, co jest twoją własnością, a co przyszłego małżonka. Możecie też wprowadzić rozdzielność majątkową na czas małżeństwa.

W trakcie trwania małżeństwa
Aby podzielić majątek, nie musicie się rozwodzić. Jeżeli oboje z mężem jesteście zgodni, że chcecie go podzielić – ustalcie czyje są meble, czyja lodówka, itd. Ustalcie też, kto będzie właścicielem nieruchomości i to trzeba potwierdzić umową spisaną u notariusza.

Gdy przestajecie być razem
W dniu, w którym uprawomocni się orzeczenie sądu o separacji lub rozwodzie, automatycznie ustaje wspólność majątkowa. O podział majątku możesz wystąpić w pozwie o separację lub rozwód. Sąd może podzielić wasz majątek. Zrobi to, jeśli wspólnie go wcześniej podzieliliście między sobą i podczas rozprawy nie będziecie zgłaszać pretensji i wycofywać się z wcześniejszych postanowień. Jeżeli nie mieliście wspólności majątkowej, a dojdzie np. do rozwodu, oboje macie prawo domagać się rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. Jest to możliwe np. jeśli przez lata wychowywałaś dzieci lub prowadziłaś dom, nie miałaś możliwości pracy i powiększenia majątku również w wypadku śmierci małżonka. Wówczas wyrównanie dorobków następuje między tobą a spadkobiercami męża. Aby doszło do wyrównania dorobków, najlepiej się porozumieć i spisać umowę notarialną. Jeżeli jednak nie potraficie się porozumieć, wtedy o tym czy i w jakim stopniu możesz powiększyć swój majątek – zadecyduje sąd.

Korzyści z majątku wspólnego i rozdzielności

Wspólny:

 • możesz się rozliczać wspólnie z mężem z podatku dochodowego. Jest to korzystne w sytuacji, gdy jedno z was zarabia mało, a drugie ma bardzo wysokie zarobki
 • razem macie zwykle większą zdolność kredytową
 • jeśli stracisz pracę możesz liczyć na zarobki męża

Oddzielny (intercyza):

 • nie możesz się rozliczać z mężem. Za to po orzeczeniu separacji lub rozwodu, jeśli masz przyznaną opiekę nad dziećmi, możesz się z nimi rozliczać
 • masz uporządkowaną sytuację finansową – nawet, gdy dojdzie do rozstania, nie będzie kłótni o majątek
 • twój majątek jest zabezpieczony w przypadku bankructwa lub długów współmałżonka.

Ile kosztuje zawarcie intercyzy?

Wszystko zależy od tego, czy intercyza jest zawarta przed ślubem czy po nim. Narzeczeni zapłacą około 530 zł (492 zł brutto-max stawka taksy notarialnej za sporządzenie aktu notarialnego+38zł- podatek od czynności cywilnoprawnych). Jeśli zdecydujemy się na zawarcie tej umowy po ślubie, wszystko zależy od wielkości majątku. I tak jeśli jego wartość wynosi do 3 tys. zł, zapłacimy 100 zł, w przypadku większych sum jest to kolejno:

 • do 10 tys. zł – 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3 tys. zł
 • do 30 tys. zł – 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 tys. zł
 • do 60 tys. zł – 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 tys. zł
 • do 1 mln zł – 1 010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 tys. zł
 • do 2 mln zł – 4 770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 mln zł
 • powyżej 2 mln zł – 6 770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 mln zł, nie więcej jednak niż 10 tys. zł.

Intercyza do grobowej deski?

Intercyza przedmałżeńska nie jest dokumentem wiążącym małżonków na całe życie. Mogą oni zmienić treść umowy bądź w dowolnym czasie ją rozwiązać. Z chwilą rozwiązania intercyzy między małżonkami powstaje system wspólności ustawowej.

Zarówno zmiana majątkowej umowy małżeńskiej, jak i jej rozwiązanie wymaga dla swojej ważności formy aktu notarialnego.

Tekst: redakcja

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>