Butonierki dla Pana Młodego

Współczesne wesela – kiedy tradycja łączy się z nowoczesnością, a czasem nawet jej ustępuje, kiedy wszystko jest dozwolone i jedyną granicą jest nasza wyobraźnia. Wszelkie, stosowane w ich trakcie ozdoby i akcesoria są innowacyjne i olśniewające – również, dzięki zastosowaniu całej gamy dostępnych ozdób. A zaliczają się do nich również butonierki Pana Młodego.

butoierki pana młodego

butonierki

Butonierki (z francuskiego boutonnière) to dziurki w klapie garnituru (a także żakietu), do których najczęściej wkłada się pojedynczy kwiat z niedużą ilością liści lub kompozycje kwiatowe – oczywiście niewielkie. Czasem butonierki mogą być też bardziej szalone, jak te, wykonane z małych kawałków drewna lub zabawne, zrobione np. z guzików. Zostańmy jednak przy najbardziej popularnych – butonierkach z kwiatów.

Jedna z zasad, co do komponowania ślubnych butonierek jest taka, że kwiaty, z których butonierki są wykonane powinny być identyczne jak te, które Panna Młoda ma w swoim bukiecie ślubnym. Nie jest to oczywiście zasada żelazna, ale dobrze by było, gdyby butonierka Pana Młodego była chociażby echem ślubnej wiązanki. Druga zasada mówi o tym, że do fraka zawsze powinny być przypinane wyłącznie białe kwiaty – bez względu na rodzaj wiązanki Panny Młodej.

Butonierki mogą być oczywiście ozdobione dodatkowymi „akcesoriami”, takimi jak: pióra, wstążki czy koraliki. Niezmienną pozostaje konieczność kolorystycznego dopasowania kwiatów w butonierce, do odcienia krawatu czy muszki, a w przypadku ich braku – do kamizelki. Najpopularniejsze kwiaty stosowane do układania tych niewielkich kompozycji, jakimi są butonierki, to goździki, gardenie i róże.

butonierki

butonierki pana młodego

butonierki pana młodego

butonierki

butonierki

butonierki

butonierki

butonierki

butonierki

butonierki

butonierki

butonierki

butonierki

butonierki

butonierki

butonierki

butonierki

butonierki

butonierki

thumb_38428_post_catalog_photo

Przy odrobinie chęci i zapału ślubne butonierki można przygotować samodzielnie.

Sprawdź jak: butonierka z makiem czy z piórkami?

Butonierki Pana Młodego od Studio Design, Biała Podlaska

Butonierki od Saloniku Florystycznego Orchidea, Porosiuki, Biała Podlaska

Przypinka

Inna dekoracja dla panów to przypinka. Jest większa od ozdoby z butonierki, przypina się ją do klapy marynarki. Przypinka często składa się z takich samych kwiatów i dodatków, jak bukiet panny młodej. Najnowsze trendy mówią także, że przypinka może być kontrastowa w stosunku do bukietu, ale utrzymana w tym samym stylu, bądź składać się jedynie z zielonych roślin – jest wtedy chłodniejsza w odbiorze, bardziej męska. Decydując się na smoking należy unikać przypinania ozdób do jego klap – lepiej włożyć je do kieszonki.

przypinka

przypinka

przypinka

przypinka

 Brustasza i poszetka

Brustasza [z niem. Brust (pierś) i Tashen (kieszeń)] jest to kieszonka na piersi garnituru lub smokingu. To właśnie w niej trzymamy poszetkę – małą, odpowiednio dobraną chusteczkę, której rożek wystaje z kieszonki.  

Jak dobrać odpowiednią poszetkę?

Na pewno nie należy wkładać do brustaszy zwykłej chusteczki do nosa – nawet jeśli będzie zrobiona z odpowiedniego materiału, jej rozmiary będą z pewnością zbyt duże. Nie polecamy także udrapowanych w wymyślne kształty gotowców, które można nabyć w sklepach – często sprzedawane są one w komplecie z krawatem lub plastronem, uszyte z tego samego materiału. To błąd! Poszetka powinna być w odcieniu pasującym do krawata, ale nie taka sama. Prawdziwa, elegancka poszetka wykonana jest z jedwabiu, a jej brzegi są ręcznie obszywane, powinna mieć wymiar ok. 40×40 cm.

Do wzorzystego krawata wybiera się chusteczki gładkie, do gładkiego – wzorzyste. Jak ognia należy unikać łączenia koloru białego (np. koszuli) i écru (poszetki). Kolorowe poszetki nadają się na wyjścia w ciągu dnia – na prawdziwie ważne uroczystości postawmy na biel. Biała poszetka dopełnia oprawę garnituru – białych mankietów koszuli i kołnierzyka. Właściwie ułożona poszetka to kwadrat, bądź równoramienny trójkąt wystający z kieszeni na ok. 2 cm.

A czym jest korsarz?

Korsarz to nic innego jak damska przypinka z kwiatów. Najbardziej popularna forma to korsarz noszony na nadgarstku, ale warto pamiętać o innych, równie pięknych możliwościach: przy dekolcie, na ramieniu czy we włosach. Korsarz może być wykonany z jednego lub kilku kwiatów z dodatkiem zieleni, czasem także innych elementów – koralików, kryształków, drobnych piórek. Należy pamiętać, aby korsarz był odpowiednio dobrany do koloru i rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest pozostała część garderoby.

Korsarze w ślubnych wydaniu to doskonała alternatywa bukietów dla druhen – dzięki nim będą miały wolne ręce, tak potrzebne do pomocy Pannie Młodej. Często zachęcamy nasze Pary do wyróżnienia Rodziców korsarzami i butonierkami. Poza Parą Młodą i Świadkami, są oni nierzadko gospodarzami przyjęcia i głównymi organizatorami uroczystości – warto więc, aby zostali „odznaczeni” w tak miły sposób.

blog.kraina-slubow.pl

korsarz

Podsumujmy:

Butonierka – dziurka od guzika na lewej klapie marynarki lub kwiat przypinany do klapy
Brustasza – kieszonka na piersi, w męskiej marynarce
Poszetka – chusteczka wkładana do brustaszy
Korsarz – damska przypinka z kwiatów, dekor do wizytowej sukni

atelierslubne.pl

Tekst: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *