Dzieci na weselu

Organizując przyjęcie weselne, każdą Parę Młodą spotka prędzej czy później ten sam problem: czy zapraszać na wesele rodziny z dziećmi, czy też samych dorosłych?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie – w niektórych rodzinach obecność dzieci na przyjęciu jest oczywista i nikt nawet nie wyobraża sobie, że najmłodszych pociech zabraknie na rodzinnej uroczystości. Jednak urządzając przyjęcie w eleganckiej restauracji i wieczorem możemy zastanowić się, czy nie byłoby lepiej, gdyby przyszli tylko dorośli. Oba rozwiązania mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Sytuacja, w której zapraszamy pary bez dzieci jest okazją dla rodziców do wyjścia z domu i dobrej zabawy bez zmartwień o swoją pociechę, zostawioną pod opieką troskliwej osoby. Rodzice mogą wyjść, zabawić się i czuć bardziej swobodnie, niż wtedy, kiedy muszą obserwować, pilnować i zabawiać swoją pociechę. Czasem dobrze jest odsapnąć nawet od najsłodszego bobaska. Jeśli jednak para nie ma nikogo, komu mogłaby powierzyć swoje dziecko, musimy liczyć się z ryzykiem, że po prostu mogą nie przyjść na przyjęcie. Niektórzy rodzice mogą poczuć się nawet urażeni tym, że nie pomyśleliśmy o ich dzieciach.

Jakie funkcje mogą spełniać dzieci na weselu?

Jeśli jednak zdecydujemy się na zaproszenie par z dziećmi, dobrze jest sprawę wcześniej przemyśleć i zorganizować tak, aby najmłodsi także poczuli się dobrze na naszym weselu. Dzieci są wesołe, ruchliwe i ciekawskie. Starsze dzieci można zaangażować do sypania kwiatków, niesienia welonu, zbierania rozsypanych monet czy podawania obrączek – poczują się wtedy ważne i docenione. Zbyt małe i nieśmiałe dzieciaczki mogą się speszyć faktem, że obserwuje je wiele osób.

Dzieci na weselu

Istotne jest zorganizowanie odpowiedniego miejsca dla dzieci – można zapytać lokal czy ma takie miejsce lub zrobić je samemu – może to być osobny stolik, najlepiej w jakimś spokojniejszym kącie. Wystarczy do tego postawić stolik z kredkami i kolorowankami. W wersji rozszerzonej można wyposażyć go również w gry planszowe, misie, klocki i lalki. Warto wcześniej poprosić, by dzieci przyniosły swoje własne ulubione zabawki.

Menu także powinno być dostosowane do najmłodszych (niektóre restauracje proponują oddzielne menu dla dzieci – może być to kurczak z frytkami bądź naleśniki z owocami), a na stole powinno pojawić się dużo napojów bezalkoholowych. Pamiętajmy jednak, aby na stole dziecięcym pojawiły się świeże owoce, a także woda mineralna i soki owocowe, a nie tylko czekoladki, cukierki i napoje gazowanie! Często za menu dla dzieci płaci się połowę ceny, a za te najmniejsze pociechy nie płaci się w ogóle – nie powinno to więc bardzo wpłynąć na całościowy budżet naszej imprezy.

Aby rodzice mogli spokojnie bawić się na przyjęciu weselnym doskonałym rozwiązaniem jest zaangażowanie kogoś w pomoc w opiece nad dzieckiem. Najlepiej, jeśli będzie to opiekunka do dzieci – nie musi to być osoba pracująca tym zawodzie – warto rozejrzeć się dookoła, może macie znajomych, których starsze dzieci mają kurs wychowawcy?

A może warto wynająć profesjonalnego animatora zabaw dla dzieci?

Ponadto osoba z zewnątrz nie będąca gościem weselnym zajmie się swoją pracą i nie będzie tęsknie spoglądać w stronę bawiących się, pozostałych gości z poczuciem, że coś ją omija. Warto zorganizować dzieciom czas – urządzić np. konkurs rysunkowy z mini nagrodami na najpiękniejszy portret Pary Młodej lub za najlepszy taniec, zabawy balonikami, pokazywanie min – możliwości jest dużo. Wiadomo, że dzieci znajdą sobie zawsze pretekst, żeby się dobrze bawić, ale dobrze, gdy ktoś ma je na oku i nie pozwala im jedynie biegać „pod nogami” dorosłych.

Jeśli decydujemy się na wybór wodzireja, dobrze byłoby aby od czasu do czasu puścić najmłodszym dziecięce piosenki typu: „Kaczuchy” czy „Jedzie pociąg z daleka”. Pozwoli im to brać czynny udział w dorosłej zabawie.

Dzieci około 22.00 zaczynają robić się senne i marudne. Jeżeli goście nie mają zapewnionego noclegu, musimy się liczyć z tym, że gdy dzieci zaczną być zmęczone, oni wcześniej opuszczą przyjęcie. Możemy zorientować się, czy sala weselna jest w stanie zapewnić oddzielny pokój, w którym możemy położyć maluchy spać, podczas gdy rodzice będą kontynuować zabawę. Dla dzieci wspólne nocowanie także będzie atrakcją.

Dzięki tym wszystkim atrakcjom, dzieci poczują się ważne. Jednak nie zapominajmy o tym aby brały aktywny udział w ważniejszych momentach wesela typu pierwszy taniec, oczepiny czy krojenie tortu weselnego. Dzięki temu zapamiętają wesele jako jedno z najfajniejszych i najciekawszych przeżyć w ich życiu.

Tekst: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *