Nieobowiązkowe dodatki ślubne do stroju panny młodej

Wybór sukni ślubnej jest elementem kluczowym przygotowań ślubnych dla każdej panny młodej. Kiedy kreacja jest już wybrana, przychodzi kolej na dodatki ślubne. I tu należy się dobrze zastanowić lub zasięgnąć rady specjalisty, aby dodatki były właściwe.

Warto pamiętać, że takich akcesoriów jest spory katalog, ale nie są obowiązkowe i nie trzeba ich wszystkich na siebie zakładać. W ogólnym ujęciu welon ślubny, tiara, rękawiczki i torebka stanowią uzupełnienie i wykończenie stroju. Dodatki ślubne dobrane stosownie do fasonu sukni oraz urody przyszłej panny młodej, decydują o końcowym efekcie całej kreacji, dlatego należy poświęcić im wiele uwagi zanim dokona się właściwego wyboru, gdyż niewłaściwie dobrane mogą zepsuć cały efekt długotrwałych przygotowań.

Welon na ślub

Ważnym dodatkiem do stroju ślubnego jest welon który jest osłoną niewinności. Chociaż coraz więcej panien młodych odchodzi od tego zwyczaju, to jego popularność nadal jest ogromna. Należy jednak pamiętać, że nie jest konieczny, a do niektórych sukien wręcz nie pasuje. W salonach sukien ślubnych oraz u modniarek widać ich bogaty wybór i tam też uzyskamy poradę jaki mamy wybrać i czy nie należy go zastąpić inną ozdobą.

Zależnie od fasonu sukni i urody panny młodej można dobrać odpowiedni welon. Im suknia bogatsza tym welon powinien być prostszy. W sprzedaży są welony długie i bardzo długie niczym tren, które sprawiają wrażenie jakby panna młoda sunęła do ołtarza otulona w białym obłoku. Paniom wysokim polecamy długie welony i na odwrót. Jeżeli welon będzie zasłaniał twarz powinien kończyć się na linii biustu. Dla pań, które cenią sobie wygodę jednocześnie nie rezygnując z szyku bardzo odpowiednie są krótsze welony. Stosuje się także dwuwarstwowe welony, od których można później odpiąć tren, pozostawiając na głowie krótki welon lub takie których dłuższa część okala sylwetkę a druga zasłania twarz tworząc woal.

Wykonane są z tiulu, szyfonu lub organzy  a te najwspanialsze z zabytkowej koronki i ozdobione haftem. Może być gładki lub bogato zdobiony brokatem luk kryształkami. Często można także dobrać welon, który koresponduje z suknią, ma np. haft w takim samym kolorze co motywy na sukni lub naszyte podobne kryształki. Często wraz z welonem wpina się tiarę.

Co zamiast welonu?

Tiara

Tiara stanowi nie tylko element upięcia welonu, ale sama w sobie jest wspaniałą ozdobą. Wpięta we włosy, nadaje dostojnego wyglądu całej sylwetce i sprawia, że panna młoda wygląda jak księżniczka z bajki. Pasuje zarówno do rozpuszczonych włosów jaki i wysoko podpiętych koków. Mogą mieć formę korony, bądź kwiatowych ozdób do włosów.

W sprzedaży są tiary lub diademy z kryształowymi kamieniami, perłami, koralami, wykonane z metaloplastyki i inne. Wiele pań rezygnuje z welonu, a na głowie umieszcza taką właśnie, strojną tiarę, uważając słusznie, że obie te ozdoby to zbyt dużo. Tiara powinna pasować do naszej biżuterii – do kolczyków, naszyjnika oraz zdobień na sukience aby uniknąć wrażenia przeładowania.

Rękawiczki

Bardzo istotnym dodatkiem do sukni ślubnej są rękawiczki, które ostatnio jakby nieco zapadły w zapomnienie. Odpowiednio dobrane dodają Panna Młodej elegancji i szyku. Podczas ceremonii ślubnej rękawiczki zdejmuje się przed wymianą obrączek i zakłada zaraz po niej.

Salony ślubne oferują ich różne rodzaje. Można spotkać rękawiczki wykonane z koronki, tiulu, elastycznej siateczki, atłasowe i jedwabne. Ponadto są różnych długości, od krótkich sięgających nadgarstków do długich poza łokieć. Ozdabiane są haftem, koronką, falbankami, cekinami, perełkami, kryształkami czy koralikami.

Powinny być kolorystycznie dopasowane do sukni lub na zasadzie kontrastu, swym kolorem odpowiadać kolorowi butów bądź sukni. Do sukienki bez rękawów pasują idealnie rękawiczki długie lub półdługie, a do sukienek z krótkim i długim rękawem lepsze są krótkie. Rękawiczki typu Maria Stuart – bez palców, za to z łańcuszkiem zakładanym na środkowy palec, pasują do sukienek z dużymi dekoltami i odsłoniętymi palcami – pamiętajmy jednak, że ten typ rękawiczek, szczególnie w wersji z błyszczącego materiału i bogato zdobionej – może nam optycznie skrócić ręce.

Wiele pań wychodzi obecnie z założenia, że ozdobę rąk stanowi efektowny manicure lub tipsy oraz biżuteria, więc rękawiczki są zbędne. Zresztą do coraz częściej stosowanych nowoczesnych sukien, po prostu nie pasują.

Torebka panny młodej

Innym, dość dyskusyjnym wykończeniem stroju jest torebka. Co prawda, prócz elementu ozdobnego jest również bardzo użyteczna. Można do niej schować szminkę, która po wielu całusach w końcu może się zetrzeć, puder do poprawienia makijażu i chusteczki do otarcia uronionych łez lub nawet igłę. Idealna jest torebka przeznaczona tylko na uroczystość ślubną, atłasowa, wyszywana cekinami bądź koralikami, zdobiona kwiatami czy perłami z ozdobną rączką. Ważne aby pasowała do butów.

Jednakże rzadko można zobaczyć panią młodą z torebką. Zajmuje niepotrzebnie ręce i średnio kojarzy się ze ślubem. Może być jednak uroczym dodatkiem podczas sesji ślubnej.

Różowe torebki ślubne dodatki ślubne

Torebki ślubne dodatki ślubne

Nasza rada: jeśli mamy już na sobie inne szykowne dodatki, to strojna torebka będzie już sporą przesadą.

Tekst: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *