Przyjęcie zaręczynowe – wedle tradycji

 Są w życiu momenty, którym należy nadać wyjątkową oprawę. O ile wesele to szaleństwo do białego rana o tyle przyjęcie zaręczynowe powinno być spokojnym, rodzinnym kilkugodzinnym spotkaniem.

Tradycja mówi o tym, aby przyjęcie zaręczynowe miało miejsce się w domu przyszłej panny młodej, a jego organizacją powinni zająć się jej rodzice. Oczywiście, są sytuacje w których warunki lokalowe uniemożliwiają przygotowania tego typu kolacji czy obiadu w domu. Coraz większą popularnością cieszą się restauracje i nie jest to żadnego rodzaju uchybienie. Popularna jest też po prostu plaża.

Współczesne zaręczyny są organizowane zazwyczaj dla najbliższej rodziny: rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, czasami również przyjaciele. Pamiętaj również o swoim budżecie na tę imprezę. Przyjecie zaręczynowe ma na celu ogłoszenie radosnej nowiny a nie wyprawienie drugiego wesela dlatego oszczędź trochę pieniędzy na późniejszą imprezę.

Sprawdź, jak powiedzieć rodzinie o zaręczynach?

Rolę gospodarza takiego przyjęcia pełni ojciec dziewczyny i według tradycji to do niego należy obowiązek poinformowania wszystkich zebranych o tym, że młodzi podjęli decyzje o zawarciu związku małżeńskiego. Warto wcześniej przemyśleć sposób rozmieszczenia gości. Oczywiście centralne miejsce przy stole zajmują przyszli małżonkowie, ale nie mniej istotne jest dobranie odpowiednich miejsc rodziców. Skoro celem takiego spotkania jest bliższe poznanie i omówienie szczegółów, to najlepszym rozwiązaniem jest by ojciec panny młodej zasiadł przy matce pana młodego, a gospodyni przyjęcia przy jego ojcu.

Oczywiście, jeśli przyszli drużbowie będą obecni na przyjęciu zaręczynowym powinni również usiąść gdzieś blisko pary młodej i ich rodziców, gdyż często i oni mają dość dużo obowiązków. Istotną sprawą jest podjęcie dyskusji o tym, kto i czym wstępnie się zajmie. Zazwyczaj to matki chcą być u władzy, więc jak najszybciej warto przydzielić każdej z nich pewne role, tak by jedna drugiej nie wchodziła w paradę. Oszczędzi to wszystkim niepotrzebnych stresów.

przyjęcie zaręczynowe

Obecnie na takich przyjęciach już nie dochodzi do oficjalnych oświadczyn, zazwyczaj przyszli małżonkowie przeżywają te chwile sam na sam. Oczywiście, jeśli mają miejsce tradycyjne oświadczyny na przyjęciu, przyszły małżonek nie powinien popełnić gafy w kwestii, na którą rękę i który palec włożyć pierścionek. Serdeczny palec prawej ręki i koniecznie klękając. Miło jest, gdy przyszły pan młody wręczy matkom kwiaty od siebie.

Zaproszonych gości wypada poinformować, chociaż o wstępnych planach, czyli gdzie i kiedy odbędzie się ślub i wesele. Nie poleca się tego typu mowy w trakcie spożywania posiłku, najlepszym momentem jest czas, kiedy goście oczekują na deser. Po przekazaniu wieści goście powinni dać wyraz swojej radości poprzez oklaski i wzniesienie toastu za przyszłych małżonków. Warto pamiętać, że tradycyjnie szampana na tą okazje powinien zakupić pan młody.

Należy zadbać o serdeczną atmosferę na przyjęciu zaręczynowym, niech będzie przede wszystkim rodzinnie. Powinno się je zorganizować chociażby dlatego, że nie wypada, aby rodzice i rodzeństwo przyszłej pary młodej poznali się dopiero na weselu. Jeśli zaręczynowy obiad przebiegnie pomyślnie wszyscy nabiorą apetytu na więcej i zapewne zaoferują swoją pomoc w organizacji jednego z najpiękniejszych dni w życiu młodych.

Jeśli chcesz odskoczyć od tradycji, pomyśl o:

  • hawajskiej imprezie ze spódniczkami z trawy na plaży z drinkiem w ręku
  • odtworzeniu najważniejszych chwil z Waszego życia tzw. kamienie milowe
  • balu kostiumowym

Tekst: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *