Świadkowie, druhny i drużbowie

Podczas przygotowań do ślubu i w dniu zaślubin pomocą państwu młodym powinni służyć świadkowie, druhny, drużbowie i druhenki.

kolorowe druhny

Świadkowie określani są mianem pierwszej druhny i pierwszego drużby. Jeśli powierzymy te role sprawdzonym i bliskim osobom, uzyskamy pewność, że cała uroczystość będzie przebiegać spokojnie, a ewentualne problemy usunięte będą bez naszej ingerencji.

Najczęściej to rodzeństwo bądź bliscy przyjaciele pary młodej, mogą być również tej samej płci. Raczej nie przestrzega się już zabobonnej tradycji nakazującej wybór na świadków osoby niezamężne, nie-małżeństwa, kobiety nie będące w ciąży. Ważne jest by mieli ukończone 18 lat i byli dla młodych ostoją, na którą mogą liczyć również w dniu ślubu. Jest to odpowiedzialna funkcja i należy dobrze przemyśleć komu zechcecie ją powierzyć.

Druhnami mogą być siostry, kuzynki lub przyjaciółki panny młodej, a drużbami bracia, kuzyni lub przyjaciele pana młodego. Wspaniałym pomysłem na podkreślenie roli jaką ma spełnić wybrana przez nas grupa pomocnych osób, jest wyróżnienie jej przez strój lub jednakowe ozdoby. Druhny mają najczęściej sukienki w takim samym kolorze oraz mini-bukieciki nawiązujące do bukietu ślubnego panny młodej. Drużbowie mogą mieć identyczne przypinki w klapach garniturów.

Liczebność orszaku prawdopodobnie nie jest aż tak istotna, jak chęć okazania względów Waszym bliskim i znajomym poprzez zaproszenie ich do uczestnictwa w uroczystości. Są to zwykle osoby szczególnie bliskie, którym w ten sposób chcielibyście okazać sympatię, szacunek i uznanie.

druhny

Wybór świadków na ślub często nie jest łatwy. Na pewno nie powinniście poddawać się radom typu „wypada wziąć kuzynkę Alicję z Gdańska” lub „weźcie mojego bratanka bo marzy o tym od zawsze”. Powinny to być osoby bliskie, znane Wam, lubiane, takie, które pozostaną w Waszym cieniu, ale będą jednocześnie szarą eminencją, na którą możecie liczyć. Odradzamy typy gwiazd, które z natury skupiają uwagę głównie na sobie i panów, którzy są świetnymi kumplami, ale nie potrafią zapanować nad szesnastym z rzędu toastem. Chyba że inne względy zadecydują o wyborze, jednak musicie być świadomi ewentualnych konsekwencji nietrafnego wyboru.

Zadania świadkowej i druhen

 • pomagają pannie młodej w wyborze sukni ślubnej, biżuterii, konsultacjach z fryzjerem i makijażystą
 • dbają o nienaganny wygląd panny młodej
 • układają tren przed wejściem do kościoła i w kościele
 • pilnują aby welon dobrze się układał
 • odpinają welon w trakcie oczepin
 • przejmują opiekę nad kwiatami wręczonymi młodym
 • dbają, aby panna młoda miała w zasięgu ręki chusteczkę (szczególnie podczas ceremonii), zapasową parę pończoch, puder, lusterko itp.
 • czuwają nad druhenkami.

różowe druhny

Zadania świadka i drużby

 • czuwają nad terminami dostaw alkoholu i napojów
 • stroją ślubny samochód
 • pilnują, by zdenerwowany pan młody nie zapomniał o obrączkach
 • odbierają kwiaty i prezenty
 • czuwają nad kolejnością wydarzeń i programem uroczystości
 • dbają o sprawny transport gości
 • zajmują się przydzielaniem kluczy do pokoi hotelowych i szeroką pojętą pomocą logistyczną
 • wznoszą uroczysty toast, mogą wygłosić krótkie dowcipne przemówienia

Dzieci w orszaku ślubnym

Uczestnictwo dzieci w orszaku ślubnym może dodać uroku całemu wydarzeniu. Dzieci są uosobieniem niewinności, przypominają nam o cyklu życia i przemijania, którego wszyscy jesteśmy częścią. Większość maluchów czuje się dumna i bardzo przeżywa wyróżnienie, jakim jest dla nich niesienie trenu bądź welonu panny młodej, obrączek na poduszeczce przed młodą parą, sypanie kwiatków na ślubnym kobiercu i pomoc w zbieraniu monet i cukierków (sypanych często właśnie z myślą o dzieciach) po zakończeniu ceremonii.
Powinny być uroczyście ubrane – dziewczynki w jasne sukieneczki, a chłopcy w eleganckie mini-garnitury. Dzieci nie mogą być zbyt małe ani z natury nieśmiałe, gdyż obecność setek wpatrzonych w nie oczu może je zwyczajnie speszyć i trema weźmie górę nad zadaniem.

Fotolia_81138448_Subscription_Monthly_M

 Tekst: przewodnikmp.pl

Warto również przeczytać:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *