Zaproszenia ślubne

Wybierając zaproszenia ślubne powinniście razem ustalić jak będzie wyglądała Wasza ślubna papeteria, zawiadomienia, wizytówki na stół i menu, karty z podziękowaniami, ewentualnie program kościelnego święta. Najlepiej, kiedy wszystkie druki Waszej świątecznej papeterii będą ze sobą harmonizowały pod względem papieru, koloru, stylu i przyjętej formy.

Kiedy już macie wyobrażenie o całości, warto dopasować rodzaj ślubnych zaproszeń do charakteru jaki przyjmie całe wydarzenie, do klimatu jakie będzie Wam towarzyszyć w tym dniu.

Przygotowanie i rozesłanie zaproszeń ślubnych może zająć sporo czasu, musicie to uwzględnić w Waszym rozkładzie zajęć. Ślubne zaproszenia należy rozesłać najlepiej 3-4 miesiące przed ustalonym terminem ślubu. Myślę, że takim minimalnym wyprzedzeniem będzie okres sześciu tygodni, tak aby Wasi goście mieli dosyć czasu na przygotowania.

Do zaproszenia ślubnego można dołączyć mapkę lub wskazówki jak dojechać do miejsca ceremonii i na przyjęcie weselne oraz gdzie gość może zaparkować samochód. Jeśli to konieczne należy podać informację o noclegu.

Praktyka potwierdza słuszność dołączenia prośby o potwierdzenie przybycia na przyjęcie. W przypadku, gdy wesele odbywa się w hotelu czy restauracji, ważne jest potwierdzenie ilości przybyłych osób.

Zdjęcia: Studio Design dekoracje okolicznościowe

Zaproszenie ślubne składa się najczęściej z 3 partii:

 1. Wasze imiona i nazwiska
 2. treść zaproszenia na ślub
 3. treść zaproszenia na wesele i prośba o potwierdzenie.

  PRZYKŁADOWY TEKST ZAPROSZENIA:

  Ewa Nowak i Adam Kowalski

  Pragnąc podzielić się radosną nowiną zawiadamiamy,
  że wbrew przestrogom przyjaciół, a sobie ku szczęściu
  postanowiliśmy związać swe losy.
  Łącząc nadzieje na dzielenie tej radości z nami
  zapraszamy:

  Panią Annę Nowak i Pana Jana Kowalskiego

  na uroczystość zaślubin, która odbędzie się dnia 20 września 2013 roku o godzinie 16.00 w Kościele błogosławionego Honorata w Białej Podlaskiej.

  Po ceremonii zaślubin serdecznie zapraszamy na przyjęcie weselne, które odbędzie się w Restauracji „Złota Sala Bankietowa” przy ul. Sadowej w Białej Podlaskiej

  Prosimy o potwierdzenie przybycia do 30 lipca 2013 r.

  PRZYKŁADOWY TEKST ZAWIADOMIENIA:

  Uprzejmie prosimy o potwierdzenie przybycia
  do dnia 30 listopada 2012 r.
  tel. 83 333 33 33

  R.S.V.P
  (RSVP (lub R.S.V.P.) skrót zwrotu fr. Repondezs’il vous plaît
  (dosłownie: proszę odpowiedzieć, jeśli łaska)

Zobacz więcej przykładowych tekstów do zaproszeń ślubnych

Zasady dobrego wychowania nakazują potwierdzić swoje przybycie – jeśli podana jest data, to do dnia wyznaczonego na zaproszeniu, jeśli nie – jak najszybciej (najlepiej w ciągu kilku dni od otrzymania zaproszenia). Czasem do zaproszeń dodawane są kartki z potwierdzeniem, które należy odesłać.

Najważniejsza jest jednak nie forma, ale fakt samego potwierdzenia. Jeśli para młoda ponosi koszty zorganizowania przyjęcia, elementarne zasady grzeczności wymagają udzielenia odpowiedzi. I tutaj rada dla przyszłych gości – nie zakładajmy, że jesteśmy tak ważnymi gośćmi że ten obowiązek nas nie dotyczy. Jest to niegrzeczne i stawia parę młodą w głupiej sytuacji, czy pominąć gości przy organizacji, czy ponowie (pomimo wysłania zaproszeń) obdzwaniać wszystkich i wypytywać ich o przyjście. Jest to niezręczne, naraża organizatorów na dodatkowe koszty i (gdy jest np. 120 gości) zajmuje niezwykle dużo czasu, w tym już i tak zabieganym przedślubnym okresie.

Jak adresować koperty ze ślubnym zaproszeniem?

Koperta z zaproszeniem ślubnym powinna być zaadresowana do obojga małżonków. Jeśli rodzina dostaje jedno zaproszenie dla wszystkich osób, kopertę wystarczy zaadresować: Państwo Janina i Andrzej Sokołowscy z Rodziną. Tę formę można śmiało stosować, o ile w rodzinie nie ma dzieci powyżej 18 lat. Każde pełnoletnie dziecko powinno dostać oddzielne zaproszenie.

Zdjęcie 1 zaproszenia-itd.pl, zdjęcie 2 i 3 – zaproszenia Armel

Zapraszając parę znajomych, niepozostających w więzach małżeńskich – kopertę z zaproszeniem ślubnym adresujecie do obojga np. Pani Alicja Nowak i Pan Andrzej Kowalski – nawet jeżeli znacie tylko jednego z nich. Zdarza się, że nie potrafimy ustalić adresu jednego z nich, co wtedy? Należy posłużyć się dwiema kopertami. Kopertę zewnętrzną adresujemy do drugiej „połówki”, a na wewnętrznej wypisujemy imiona i nazwiska obojga w oddzielnych liniach.

Gościom zaproszonym na wesele trzeba podać godzinę jego rozpoczęcia i adres, pod którym będzie się odbywało (np. godz. rozpoczęcia – 17.00, Biała Podlaska, św. Honorata 50A). Dobrze, gdy te informacje znajdą się na oddzielnym bileciku dołączonym dodrukowanego zaproszenia. Wszystkie wkładki, np. zapraszające na przyjęcie, powinny znajdować się wewnątrz zaproszenia składanego.

Czasem zdarza się, że para młoda nie ma ochoty dostawać prezentów, mają przygotowaną listę, bądź (bardzo popularnym ostatnio zwyczajem) zamiast kwiatów wolą przekazać jakieś miłe drobiazgi dla dzieci ze szpitala lub domu dziecka. Warto zawiadomienie o tym fakcie także umieścić na zaproszeniu. W Internecie znajdziemy bardzo wiele dowcipnych wierszyków które w dowcipny sposób przedstawią sytuację i nie urażą nikogo.

Tekst: redakcja

Jedna myśl nt. „Zaproszenia ślubne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *