Jak ustawić stoły weselne?

Pierwsze kroki powinny być skierowane do osoby odpowiedzialnej za salę – z osobą, z która rozmawiacie na temat przyjęcia. Zapytać o przykładowe zdjęcia, schematy ułożenia stołów weselnych w sali. Restauracja, która profesjonalnie podchodzi do swojego biznesu powinna być przygotowana na takie żądanie. A jeśli jest młodą restauracją, ale zależy jej na kliencie na pewno będzie otwarta na propozycje. Jeśli będzie Was ograniczać – warto się zastanowić czy nie warto zmienić salę. Nie ma jak podwykonawca, który utrudnia nam życie, zwłaszcza przy takim przyjęciu jakim jest nasze wesele!

Jak tylko dostaniemy schematy ułożenia stołów weselnych, proponuję zabrać je do domu i łyknąć lampkę wina. Bo to jednak nie jest łatwa sprawa!

Okrągłe stoły weselne – niepowtarzalny klimat czy ryzykowny pomysł

Okrągłe stoły podczas wesela dają niepowtarzalny klimat oraz elegancję, którą trudno uzyskać przy innym ułożeniu. Okazuje się, że takie ustawienie nie jest wskazane jeśli wśród zaproszonych są małe grupki znajomych. Jeśli wszyscy goście się nie znają a do tego porozsadzamy ich według znajomości (a w tym przypadku takie rozsadzenie jest czymś naturalnym) to szybko się okaże, że goście bawią się tylko w tych grupach. Stoły weselne ułożone w ten sposób zalecane są dlatego dla gości, którzy się znają i nie ma problemu przechodzenia z jednego stołu do drugiego.

Okrągłe stoły na weselu

Proste stoły weselne – klasyka

Nic dodać nic ująć. Po prostu Klasyka. Takie ułożenie genialnie się sprawdza przy weselach dużych, np.: ponad 100 osób. Posiadają takie zalety jak: goście mogą wykonywać falę meksykańską jak będą mieć dobry humor, stworzą się duże grupy zabawowe, kelnerzy mają do każdego dobry dostęp, goście mogą się lepiej poznać, etc. Wadą takiego ustawienia jest to, że część gości mogą się poszkodowani gdyż będą w pewnej odległości od pary młodej.

Stoły proste na weselu

Stoły mieszane

Takie rozłożenie stołów jest dobrym pomysłem, gdy wśród gości mamy dość duże grono dzieci. Wtedy zaznaczamy ich obecność i pokazujemy, że o nich także pamiętamy. Warto pomyśleć o zaznaczeniu tego stołu jakim akcentem by dzieci poczuły, że to ICH stół.

Stoły mieszane na weselu

Podkowa

Kolejna klasyka. Stoły weselne w kształcie podkowy sprawdzają się przy gościach, którzy pochodzą z różnych stron, nie znają się wszyscy oraz kiedy wesele jest dość małe.

Podkowa

Dodatkowe rady:

By lepiej przygotować się do ustawienia stołów weselnych, warto

  • ustalić z organizatorką sali oraz z DJ/kapela, gdzie DJ/kapela będzie miał swoje stanowisko pracy.
  • Ustalić z organizatorką sali gdzie będzie zimny i słodki bufet – jeśli takowy zamówiliście.
  • Ustalić już na wstępie kto gdzie będzie siedział. By ułatwić sobie pracę, polecam po prostu narysować sobie na kartce o dużym formacie (tak zwany flipchart) ustawienia stołów i układać przy nich kartki “post it” z nazwiskami zaproszonych. Naprawdę się sprawdza! Uwaga, spytajcie się najpierw ile osób mieści się przy jednym stole.
  • Winietki na stół warto mieć takie same jak zaproszenia. Są drukarnie, które drukują zaproszenia, a także takie same winietki. Ja przyznam się, że winietki – w ramach oszczędności zrobiłam sama. Zeskanowałam zaproszenie, poprawiłam w programie graficznym. Jakość była porównywalna.

Przeczytaj jak rozsadzić gości weselnych?

  • Pamiętać, że przy każdym ustawieniu trzeba pomyśleć także o dekoracji stołów weselnych. Jeśli wybierzemy kilka okrągłych stołów to na każdym powinna być dekoracja – to zwiększa koszty lub zmniejsza dekorację by mieć o kilka więcej. W przypadku długich stołów można wybrać wariant – mniej dekoracji ale objętościowo większe
  • By goście czuli się zintegrowani jeszcze bardziej, można ustalić zasadę ustawienia naprzemienną, czyli: Kobieta, Mężczyzna, Kobieta, etc
  • Pamiętajcie by starsi goście mieli trochę więcej miejsca, lub swobodne miejsce by wyjść jak poczują się trochę gorzej. Tak samo dla kobiet w ciąży – może wygodniejsze krzesło?
  • No i pamiętajcie – najbliżej rodzina potem znajomi.

    Tekst i zdjęcia: Smaczny Dom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *