Jak rozmieścić gości weselnych?

Umiejętne posadzenie gości przy stołach weselnych nie jest prostą sprawą. Dużym ułatwieniem są pewne reguły, stanowiące podstawy weselnej etykiety. Reszta zależy już od Was i relacji pomiędzy Waszymi rodzinami.

Zanim zaczniemy zastanawiać się gdzie posadzić ciocię Krysię i czy wujek Edward powinien siedzieć obok swojej siostry, dobrze jest zacząć od umiejscowienia stołu dla Pary Młodej. To miejsce honorowe jest podstawą do rozlokowania pozostałych członków rodzin.

Jak rozmieścić gości weselnych czyli komu przysługuje zaszczyt siedzenia przy honorowym stole obok Młodej Pary?

Według najstarszych tradycji od strony Panny Młodej powinien siedzieć ojciec Pana Młodego wraz z matką Panny Młodej, natomiast przy Panu Młodym zasiada matka Pana Młodego wraz z ojcem Panny Młodej. Jednak obecnie wszystko się zmienia – przy głównym stole najczęściej zasiadają Państwo Młodzi wraz ze swoimi świadkami, natomiast rodzice siedzą wśród rodziny, blisko Nowożeńców.

jak rozmieścić gości weselnych

Więcej na temat winietek ślubnych

Generalnie są dwa sposoby rozmieszczenia gości weselnych. Pierwszy polega na posadzeniu członków dwóch rodzin na przeciwległych częściach sali. Członkowie każdej z rodzin znają się i dobrze bawią w swoim towarzystwie lecz przy takim ulokowaniu mają mniejsze szanse na poznanie drugiej rodziny i nie ma elementu integracji pomiędzy nimi. Drugi sposób jest to tzw. układ Młodzi – Starzy. W jednej części sali posadzeni zostają starsi goście natomiast po drugiej młodsi. Młodzi najczęściej szybciej się integrują, znajdują wspólny język i tematy do rozmowy. Problem pojawia się w momencie gdy dana osoba czuje, że powinna siedzieć po drugiej stronie sali.

Jeżeli podczas wesela nie chcemy zbędnych sprzeczek i niedomówień lepiej nie sadzać obok siebie: odwiecznych wrogów, par po rozwodach, ludzi o odmiennych poglądach religijnych i politycznych. Głównie chodzi o skrajne przypadki sadzania obok siebie polityków czy samorządowców innych ugrupowań lub zagorzałych katolików z ateistami.

Przeczytaj także jak ustawić stoły weselne?

Tekst: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *