Plenerowy ślub cywilny coraz bardziej popularny

Z roku na rok coraz więcej młodych par myśli o zorganizowaniu swojej ceremonii na łonie natury. Wizja pięknej altanki udekorowanej kwiatami, krzeseł na trawce w pięknym ogrodzie przemawia również do nas. Podpowiadamy, jakie wymogi należy spełnić i jakie formalności są z tym związane.

Liczba osób które nie zamierzają z różnych powodów wziąć ślubu kościelnego wzrasta. Dla takich osób najważniejszą ceremonią jest ślub cywilny jednak bardzo często sam wygląd USC nie napawa optymizmem. Ciemne, ponure gmachy urzędów nie kojarzą się niestety z czymś przyjemnym i uroczystym. Choć sama ceremonia jest dość krótka, trwa zaledwie kilkanaście minut, to jednak narzeczeni starają się aby ta chwila była bardziej romantyczna niż standardowo.

O czym należy pamiętać organizując plenerowy ślub cywilny?

W Polsce nie istnieje pojęcie rejonizacji. Oznacza to, że możecie wziąć ślub w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego w kraju. Co więcej, do urzędu należy się zgłosić co najmniej 31 dni przed planowaną uroczystością. Ceremonia może odbyć się poza urzędem. Kwestię miejsca zawarcia ślubu cywilnego reguluje ustawa o aktach stanu cywilnego Rozdz. 6, Art. 58, PKT. 3, który brzmi: „Jeżeli zachodzą uzasadnione przyczyny, kierownik urzędu stanu cywilnego może przyjąć oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem urzędu stanu cywilnego.” Miejsce zaślubin winno być dostojne, czyste i powinien znajdować się stół dla urzędnika, a także godło oraz znak USC. Bierzemy również pod uwagę to, ze organizacja ślubu w plenerze jest bardziej czasochłonna.

A jak to wygląda w praktyce?

„Uzasadnione przyczyny” to na przykład pobyt wybranka w więzieniu lub choroba. Wy sami musicie uargumentować Waszą prośbę, a o tym czy Wasze powody będę wystarczające czy też nie zadecyduje kierownik urzędu. Należy napisać podanie z wyjaśnieniem, dlaczego pragniecie aby ceremonia odbyła się poza murami USC. Pismo takie jest podyktowane wymogiem prawnym.

plenerowy ślub cywilny

Pisząc podanie możecie powołać się na:

  • małą salę która nie pomieści wszystkich Waszych gości
  • brak usprawnień dla niepełnosprawnych czy też osób starszych
  • powinniście również napisać o tym, co jest dla Was najważniejsze – na przykład romantyczna i piękna sceneria ślubu, która w urzędzie jest niemożliwa.

Od czego zacząć organizację ślubu w plenerze?

Z pewnością od załatwienia formalności. Może to kosztować Was trochę zachodu ale efekt na pewno będzie miły i niezapomniany. Po pierwsze, należy się nastawić na to, że kierownik urzędu po prostu nam odmówi. Taka forma nie jest jeszcze bardzo popularna więc możecie narazić się nawet na kpiny. Jeżeli chcecie zaoszczędzić czasu i nerwów, poszukajcie gotowego rozwiązania. Niektóre lokale, najczęściej pałacyki lub dworki, mają w swojej ofercie ceremonie ślubu cywilnego, które odbywają się w parku lub ogrodzie. Pytajcie również większe restauracje ponieważ bardzo często właściciele podejmują współpracę z urzędem stanu cywilnego.

Formalności przedślubne!

Po pierwsze, znajdźcie odpowiedni USC, taki, który jest przyjazny młodym parom i pomoże spełnić marzenia o pięknej uroczystości. Często Ci którzy przebrnęli przez formalności dzielą się na różnych forach jak się do tego zabrać.

Do wybranego urzędu wystosujcie podanie, w którym zawrzecie przyczyny dla których pragniecie wziąć ślub poza USC. Pamiętajcie, że od decyzji odmownej przysługuje Wam odwołanie wystosowane do odpowiedniego organu np. Urzędu Wojewódzkiego.

W przypadku zgody, pozostaje Wam jedynie złożyć odpowiednie dokumenty i zacząć organizować swój wymarzony ślub oraz wesele.

Tekst: redakcja

Warto również przeczytać:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *