Sala weselna – jak mądrze wybrać?

Wybór sali jest często jedną z pierwszych decyzji podejmowanych podczas planowania ślubu i wesela. Prawdopodobnie największy wydatek, jaki ponoszą Młodzi stanowi właśnie sala weselna. Na co więc zwrócić uwagę i jak zabrać się za szukanie tego wymarzonego miejsca na wesele?

Na początku zastanówcie się dobrze nad listą gości – pozwoli Wam to oszacować ile osób będzie na weselu i pozwoli sprecyzować obszar poszukiwań. Następnie pomyślcie, w jakim stylu chcecie urządzić swoją imprezę – czy ma to być eleganckie przyjęcie w hotelu, czy może huczna zabawa do białego rana w zajeździe położonym gdzieś na uboczu? Oceńcie możliwości logistyczne swoje i swoich gości wybierając lokalizację sali – jeśli zaprosicie wielu przyjezdnych, zawczasu zorientujcie się w kwestii miejsc noclegowych.

sala weselna skala

sala weselna dworek nad Wieprzem

sala weselna hotel dukat

sala weselna Dworek Łukowiska

sala weselna Zajazd Jolanta

Sala weselna Karczma Góralska w Wisznicach

Sala weselna Hotel Polonia

Sala weselna Leśny Dwór

Dworek Diana

Jeśli planujecie tradycyjne wesele z poprawinami, warto od razu dowiedzieć się o cennik i możliwości danego lokalu. Przede wszystkim zorientujcie się jakie dokładnie pozycje wchodzą w ofertę. Czasami oszczędność jest tylko pozorna, bo po doliczeniu kosztów dodatkowych jak np. obsługa kelnerska, zakup ciast i owoców, wynajem pokrowców czy dekoracja sali, budżet może znacznie wzrosnąć w porównaniu z propozycjami lokali, które większość tego typu pozycji zapewniają w cenie menu. Pomyślcie również nad wynajęciem sali w okolicach Białej Podlaskiej, często jest to trochę niższy koszt, a urokliwych miejsc jest całkiem sporo.

dwór droblin

Nie zapominajcie, że salę weselną należy rezerwować z dużym wyprzedzeniem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sali weselnej:

 • Przeanalizujcie możliwości rozstawienia stołów – czy nie stoją one zbyt blisko ścian, bądź siebie nawzajem, aby goście podczas zabawy mieli łatwy dostęp do swoich miejsc i możliwość integracji.
 • Sprawdźcie ile jest miejsca do tańczenia, jak wygląda parkiet, czy nie jest zbyt śliski i nie grozi upadkiem podczas żywiołowych tańców.
 • Jak wygląda miejsce dla obsługi wesela – fotografa, kamerzysty, orkiestry – ile kosztuje menu dla tych osób?
 • Czy w cenie wesela wliczona jest obsługa kelnerska?
 • Czy lokal posiada sejf, w którym, na czas zabawy, będziecie  mogli złożyć pieniądze i cenniejsze upominki?
 • Dowiedzcie się, czy dekoracja sali na wesele jest w cenie przyjęcia i jeśli tak – czy możecie mieć na nią wpływ.
 • Jeśli krzesła nie są zbyt estetyczne, zapytajcie, czy sala udostępnia pokrowce na krzesła i ile to kosztuje.
 • Czy restauracja posiada osobne, zamykane pomieszczenie na alkohol? Dowiedzcie się, czy możecie przynieść swój alkohol, jak będzie on podawany, czy w standardzie są kubełki na lód. Jeśli zamierzacie zakupić alkohol w lokalu, zorientujcie się w cenach. Soki i napoje niegazowane powinny stać na stołach w dzbankach. Napoje gazowanie jak woda mineralna czy cola powinny być w szklanych buteleczkach o pojemności 0.2 l. Wystawione na eleganckich stołach dwulitrowe butelki z napojami są bezwzględnie nieestetyczne.
 • Przejrzyjcie propozycję menu – najlepiej wybierzcie się do wybranego lokalu na obiad lub kolację, żeby sprawdzić jakość usług kulinarnych. Niektóre lokale proponują swoim potencjalnym klientom przykładowy obiad.
 • Czy istnieje możliwość zorganizowania wiejskiego stołu, słodkiego stołu bądź podania części potraw z grilla?
 • Jeśli spodziewacie się na weselu osób uczulonych na pewne składniki, dzieci bądź wegetarian, omówcie kwestie przygotowania dla nich dodatkowych potraw.
 • Rozejrzyjcie się po lokalu – sprawdźcie toalety, dowiedzcie się, czy obsługa lokalu będzie dbać również o to miejsce w trakcie przyjęcia.
 • Sprawdźcie jak wygląda szatnia, czy jest palarnia, jakie są możliwości wyjścia na zewnątrz (ogród, taras, balkon itp.) – nawet najpiękniejsza sala może stracić sporo uroku, jeśli jedyną możliwością przewietrzenia się jest wyjście na chodnik obok ruchliwej ulicy.
 • Czy istnieje możliwość organizacji pokazu sztucznych ogni, wypuszczania lampionów bądź innych atrakcji?
 • Zapytajcie, czy sala posiada swój własny agregat, na wypadek awarii prądu.
 • Sprawdźcie, czy lokal posiada bezpłatny parking dla gości.
 • Zapytajcie, ile należy wpłacić zaliczki – jeśli zdecydujecie się na konkretny lokal spiszcie dokładną umowę zawierającą wszystkie szczegóły. Omówcie zasady odstąpienia od umowy.Przeczytaj także jak rozmieścić gości weselnych

Nie są to zapewne wszystkie pytania, które należy zadać przy oglądaniu sali weselnej – są to jednak pytania kluczowe, które pomogą Wam ocenić, czy dane miejsce jest tym właściwym na organizację Waszego przyjęcia. Powodzenia w poszukiwaniach:)

Tekst: redakcja

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *